taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
Dolar
6.6909
Euro
7.3222
Altın
1677
Borsa
95834.44
Gram Altın
361.152
Bitcoin
46815.11

CHP'nin trans adayına LGBTİ örgütlerden tepki

CHP'nin Osmangazi Belediye Meclisi'nden aday gösterilen trans kadın Öykü Evren Özen LGBTİ örgütleri tarafından reddedildi.


Whatsapp ile paylaş
CHP'nin trans adayına LGBTİ örgütlerden tepki

Cumhuriyet Halk Partisi'nin Osmangazi Belediye Meclis Üyesi olarak aday gösterdiği trans birey Öykü Evren Özen için LGBTİ (Lezbiyen,Gey, Biseksüel ve Transeksüel,İnterseks) örgütleri bir basın açıklaması yayınladı.

"BU ADAY BİZİ TEMSİL ETMİYOR"

Üyeliği olaylı olan Özen'in kendilerini temsil etmediklerini dile getiren LGBTİ örgütler, "Cumhuriyet Halk Partisi'nin de şiddeti bir çözüm aracı olarak gören bir kişiyi, LGBTİ hareketini temsil eden bir aday şeklinde sunma yanılgısına düşmemesini umuyoruz" dediler.

CHP'nin trans adayına LGBTİ örgütlerden tepki

"İNSANLARI FUHUŞA ZORLAMAK" SUÇUNDAN CEZA ALMIŞ

Öykü Evren Özen'in daha önce Bursa'da kurduğu LGBTİ derneğinde üyelere fiziksel ve psikolojik şiddet uyguladığı ayrıca 'Suç işlemek için örgüt kurmak', 'Tehditle insanları fuhuşa zorlamak' gibi çeşitli gerekçelerle ceza aldığı bildirildi.

İŞTE O AÇIKLAMA

Basına ve Kamuoyuna,

Türkiye'de yaşayan LGBTİ (lezbiyen, gey, biseksüel, trans, interseks) bireyler ve seçmenler olarak uzun yıllardır özlemimiz olan "LGBTİ adaylar"a 2014 yerel seçimleriyle birlikte nihayet kavuşuyoruz. Öncelikle Barış ve Demokrasi Partisi, Cumhuriyet Halk Partisi ve Halkların Demokratik Partisi'ni aday listelerinde LGBTİ adaylara da yer vererek haklı mücadelemizi yerel seçimlerde görünür kıldıkları için tebrik ediyor ve seçimlere katılan tüm LGBTİ adaylara başarılar diliyoruz.

Bizler LGBTİ hareketi bileşeni örgütler olarak LGBTİ adayların seçimlerdeki varlığını sevindirici bir gelişme olarak görüyor, ancak bir adayın salt eşcinsel, biseksüel ya da trans olmasının yeterli kriter olamayacağını ve LGBTİ mücadelesinin geride bıraktığı yıllar boyunca en önemli ilkelerinden biri olan "şiddetsizlik" ilkesinin aday belirleme sürecinde tüm partilerce gözetilmesinin vazgeçilemez önemde olduğunu düşünüyoruz. Bu sebeple, CHP Bursa Osmangazi Belediye Meclis Üyesi adayı Öykü Özen ile ilgili zorunlu olan bu açıklamayı kamuoyunun dikkatine sunuyoruz.

Öykü Özen, geçmişte kurum içi ve dışı ilişkilerinde şiddeti bir çözüm aracı olarak görmüş, 2007 yılında Bursa Gökkuşağı LGBT Derneği'nde dernek üyelerine fiziksel ve psikolojik şiddet uygulamıştır. Öykü Özen'in bizzat kurucusu ve başkanı olduğu bu derneğin üyesi olan trans bireyler dernek içerisinde insan haklarına aykırı birçok kural ve para cezası uygulaması olduğu suçlamasıyla Özen'e karşı dava açmıştır. Özen tüm bu süreç sonunda 'Suç işlemek için örgüt kurmak', 'Tehditle insanları fuhuşa zorlamak' gibi çeşitli gerekçelerle ceza almıştır. Süreç içerisinde diğer LGBTİ örgütlerinin öz eleştiri talebini reddetmiş ve bu nedenle diğer örgütler Bursa Gökkuşağı LGBT Derneği'ni tanımadıklarını ilan etmişlerdir. 2007 yılından bu yana hiçbir LGBTİ oluşumu ya da örgütü Öykü Özen'le herhangi bir çalışma yürütmemiştir.

Şeffaf ve demokratik siyaset için uygun bir aday olmaktan uzak bir kişi olarak Öykü Özen'in ne LGBTİ bireyleri ne de bu ülkede yıllardır zorlu ve onurlu bir mücadeleyi şiddetsiz yöntemlerle yürüten LGBTİ örgütlerini temsil edebileceğini düşünüyoruz. Adaylığını trans kadın kimliği üzerine kurmasının, LGBTİ hareketinin desteğini aldığı yanılgısını uyandıracağından endişeliyiz. Cumhuriyet Halk Partisi'nin de şiddeti bir çözüm aracı olarak gören bir kişiyi, LGBTİ hareketini temsil eden bir aday şeklinde sunma yanılgısına düşmemesini umuyoruz.

Saygılarımızla,

Hêvî LGBTİ
İstanbul LGBTİ Dayanışma Derneği
Keskesor LGBTİ Diyarbakır
Lambdaistanbul LGBTİ Dayanışma Derneği
MorEl Eskişehir LGBTT Oluşumu
ZeugMadi LGBT

YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir