taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
Dolar
6.6703
Euro
7.3003
Altın
1677
Borsa
95834.44
Gram Altın
360.626
Bitcoin
46657.05

Çığ altında kalan 4 İranlı 8 gün sonra bulundu

Hakkari'nin Şemdinli ilçesinde çığ altında kalan 4 İranlı'nın cesedine 8 gün sonra ulaşıldı.


Whatsapp ile paylaş

Çığ altında kalan 4 İranlı 8 gün sonra bulundu

Çığ altında kalan 4 İranlı 8 gün sonra bulundu

Şemdinli ilçesine bağlı Tekeli köyü Tanyolu mezrasındaki akrabalarını ziyaret için yasadışı yollardan Türkiye’ye geçen İranlı Faxır Ahmet, Xebat İsmail, Şakir Salih ve Adem Mustafa, 8 gün önce dönüş yolunda çığ altında kalmıştı. Kendilerinden haber alınamayan İranlılar için çığın düştüğü Tekeli köyü Tanyolu mezrası Çimen bölgesinde arama kurtarma çalışmaları başlatılmıştı.

Çığ altında kalan 4 İranlı 8 gün sonra bulundu

Jandarma, İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD) ekipleri Piyade Birlikleri ve köylülerin sürdürdüğü çalışmalar kapsamında Faxır Ahmet ile Xebat İsmail’in cenazelerine Cuma günü ulaşılmıştı. Sürdürülen çalışmalar kapsamında çığ altında kalan Şakir Salih ve Adem Mustafa’nın da bugün cesetlerine ulaşıldı. Cenazeler, Yüksekova Devlet Hastanesi morguna kaldırıldı.

CENAZELERİ İRAN'A GÖNDERİLECEK

Türkiye İran sınırında bulunan Tekeli köyü Tanyolu mezrasında bulunan akrabalarını ziyarete gelen Faxır Ahmet, Xebat İsmail, Şakir Salih ve Adem Mustafa çığ altında kalmıştı. İran uyruklu 4 kişinin cenazeleri, Şemdinli Devlet Hastanesi morguna getirildi. Burada yapılacak otopsi işlemlerinden sonra cenazelerin İran’a gönderileceği belirtildi. Öte yandan, Şemdinli Devlet Hastanesi önünde bir açıklama yapan Hakkari Miletvekili Esat Canan, "Öncelikle çok acıklı ve vahim bir durum. Olay mahalinde yaptığımız incelemelerde bölgede İran askerlerinin bulunduğu noktayı tespit ettik. Bu 4 İranlı vatandaş buradaki akrabalarını ziyaret ettikten sonra dönerken İran sınırında bulunan askerlere yakalanmamak için Çimen vadisini seçmek zorunda kalmışlardır. Ve maalesef bunu da hayatlarını kaybederek ödüyorlar. Tahminlerimiz bu yöndedir. Burada her iki tarafta da Kürtler yaşamaktadır. Bırakın bu insanlar birbirini ziyaret etsinler. Oraya konulan sınır suni bir sınırdır. Bugün yakın bir kapı olsaydı belki de bunlar yaşanmayacaktı. Yaşadığımız çok büyük bir acıdır. Ailelerine başsağlığı ve yakınlarına sabır diliyorum" dedi.

YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir