taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
5.30725
6.00075
1325.015
101728.51
226.134

Çin'de 3 cami kuralları ihlal ettiği gerekçesiyle kapandı

Çin Hükümeti, yasa dışı dini eğitim veren 3 camiyi mühürleme kararı aldı.

AA | 01.01.2019 - 14:10..
Whatsapp ile paylaş

South China Morning Post gazetesinin haberine göre, ülkenin güneybatısındaki Yünnan eyaletinin Veyşan ilçesinde yetkililer, camileri, içlerinde "yasa dışı dini eğitim" verildiği gerekçesiyle ibadete kapattı.

GERGİNLİK ÇIKTI

Camilerin kapatılmasını engellemek isteyen, Çin'in Hui Müslümanları ile yerel güvenlik kuvvetleri arasında gerginlik çıktı. Güvenlik kuvvetlerinin, Müslümanları gözaltına alıp almadığı bilinmiyor.

Gazetenin paylaştığı görsellerde; bir cami kapısının zincirlendiği ve mühürlendiği görülürken, camilerin isimleri, ne zaman inşa edildiğine ilişkin bilgi paylaşılmadı.

Ayrıca konuyla ilgili Veyşan yerel hükümetinin "dini alanlardaki uyum ve istikrarı sürdürmek için" ilçenin Huihuidıng, Mamiçang ve Sancia köylerinde cumartesi günü "üç yasa dışı dini etkinlik alanına" yasak getirildiği kaydedildi.

Çin'de 3 cami kuralları ihlal ettiği gerekçesiyle kapandı

DİNİ İŞLERE YÖNELİK DÜZENLEMELERİ İHLAL ETTİKLERİ SAVUNULDU

Veyşan yerel hükümetinden yapılan açıklamada; söz konusu köylerde bazı kişilerin, bölgedeki dini otoritelerin onayı olmadan "dini etkinlik alanı" kurdukları, ilgili makamlarca tanınmayan "yasa dışı dini etkinlik yaptıkları, dini eğitim verdikleri" öne sürülerek, bu kişilerin ısrarla dini işlere yönelik düzenlemeleri ihlal ettikleri savunuldu. Yünnan'da, 700 bin Çinli Hui Müslümanı olduğu tahmin ediliyor.

PROTESTOLAR SONUCUNDA HÜKÜMET YIKIM KARARINDAN VAZGEÇMİŞTİ

Ülkede ağustos ayında da Ningşia Hui Özerk Bölgesi'nin Veycou kasabasında, ülkenin Müslüman grupları arasında çoğunluğu oluşturan Hui Müslümanlarından yüzlercesi, kültür devrimi sırasında yıkılan Veycou Ulucamisi yerine inşa edilen yeni caminin yerel hükümetin tarafından yıkılması kararını protesto etmiş, protesto gösterilerinin ardından yerel hükümet geri adım atmıştı.

ÇİNLİ MÜSLÜMANLAR ÜLKENİN KUZEYİNDE YAŞIYOR

Çin'deki 56 etnik gruptan 10'u Müslüman. Hui (Çinli Müslümanlar) ile Uygur, Kırgız, Kazak, Tacik, Tatar, Özbek, Salar, Baoan ve Dongşiang etnik azınlıkları, yoğun olarak ülkenin kuzey ve kuzeybatısında yaşıyor.

Huilerin ve Uygurların, Ningşia Hui Özerk Bölgesi ve Sincan Uygur Özerk Bölgesi adlı iki otonom bölgesi bulunuyor. Ayrıca bazı eyaletlerde, Müslümanlara ait küçük otonom idareler de yer alıyor.

Bu reklam google tarafından sağlanıyor?
YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir