taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
Dolar
6.6241
Euro
7.3023
Altın
1587.07
Borsa
89643.71
Gram Altın
337.655
Bitcoin
41825.45

Çocuklarda horlamaya dikkat

Çocukların horlaması genellikle masum sayılıyor ancak okul başarısızlığından, davranış problemlerine kadar pek çok soruna neden olabiliyor.


Whatsapp ile paylaş

Çocuklarda horlamaya dikkat

Çocuklarda horlamaya dikkat

Horlama denilince akla ilk olarak yetişkinler gelse de, bu rahatsızlık çocuklarda da görülebiliyor. Çocuklarda horlamanın sanıldığı kadar masum olmadığını belirten Memorial Ataşehir Hastanesi Çocuk Göğüs Hastalıkları Bölümü'nden Prof. Dr. Refika Ersu, horlamanın okul başarısızlığından davranış problemlerine kadar pek çok soruna yol açabileceğini söyledi.

HER YAŞ GRUBUNDA GÖRÜLEBİLİR

Horlamanın uyku apnesinin belirtisi olabileceğini vurgulayan Dr. Ersu, uyku apnesinin, uyku sırasında tam veya kısmi havayolu tıkanması sonucunda normal solunumun ve uyku yapısının bozulması olduğunu hatırlattı. Tıkayıcı uyku apne sendromunun, yenidoğan döneminden ergenliğe kadar her yaş grubunda görülebildiğini, ancak en sık 2-6 yaş arasındaki çocuklarda bademcik ve geniz eti büyümesine bağlı olarak oluştuğunu vurgulayan Ersu, çocuklarda horlamanın yaratabileceği sorunlar hakkında önemli ayrıntıları paylaştı...

BAŞARISIZLIĞIN ALTINDAKİ NEDEN

Okul başarısı için kaliteli uyku sağlıklı beslenme kadar önemlidir. Uyku apne sendromu olan çocuklarda sık uyanmalar ve oksijen düşüklüğü uyku kalitesini etkileyebilir. Birçok bilimsel çalışma uyku apnelerinin, okul başarısında düşüşe ve davranışsal sorunlara yol açabileceğini göstermektedir.

BÜYÜME GERİLİĞİ YAPABİLİYOR

Uyku apnesi; büyüme-gelişmenin bozulması, geceleri idrar kaçırma, öğrenme bozuklukları, zihinsel faaliyetlerin olumsuz etkilenmesi gibi şikayetlere yol açabilir. Hatta kalp yetersizliğine kadar gidebilmektedir. Üst solunum yolları enfeksiyonları sırasında ortaya çıkan basit horlamanın zararı yoktur. Ancak çocuklar hasta olmamalarına rağmen horluyor ve geceleri nefesleri duruyorsa (uyku apnesi oluyorsa) bu durum ortada ciddi bir sorun olduğu anlamına gelmektedir.

DUMANA MARUZ KALMAK RİSKİ ARTIRIR

Uyku apnesi sıklığı; ailesinde apne hikayesi olan, evde sigara dumanına maruz kalan ve erken doğan çocuklarda daha yüksektir. Bademcik ve geniz eti büyüklüğü, uyku apnesi açısından en önemli risk faktörleridir. İstanbul'da ilkokul çağındaki çocukları kapsayan bir çalışmada, kronik horlama sıklığı yüzde 7 olarak belirlenmiştir. Ancak her horlayan çocukta uyku apnesi görülmediği bilinmesi gereken bir gerçektir.

OBEZİTE ÖNEMLİ RİSK FAKTÖRÜ

Uyku apnesi olan erişkinler genellikle fazla kiloludur. Ancak çocuklarda ağırlık normal olabilir hatta kilo almama durumu gözlemlenebilir. Özellikle ergenlikte uyku apne sendromu obeziteye bağlı olarak da görülebilir. Yağ dokusunun havayolunu çevreleyen kaslar ve yumuşak dokuda birikmesi ve boyundan bası, obez hastalarda üst havayolunun daralmasına yol açarak apneye neden olur. Alerjik saman nezlesi olan çocuklarda tıkayıcı uyku apne sendromu sık görülür.

Hangi durumlarda uyku apnesinden şüphelenilir?

*Çocuğunuz hasta olmadığı zamanlarda da horluyorsa,

*Uykuda nefes almakta zorluk çekiyorsa,

*Uyku sırasında huzursuzsa,

*Terlemesi ve geceleri idrar kaçırması varsa mutlaka bir uzmana başvurulmalıdır.

YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir