taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
Dolar
6.7342
Euro
7.2869
Altın
1618.28
Borsa
89552.61
Gram Altın
350.572
Bitcoin
45018.05

Çölde bin 700 yaşında okul keşfedildi

Mısır'ın Dakhla Vahası'nda bulunan ve Nil nehrinin 322 km batısında yer alan Amheida yerleşiminde, Roma dönemine ait bin 700 yaşında okul bulundu.


Whatsapp ile paylaş

Çölde bin 700 yaşında okul keşfedildi

Çölde bin 700 yaşında okul keşfedildi

Mısır'ın Dakhla Vahası'nda bulunan ve Nil nehrinin 322 km batısında yer alan Amheida yerleşiminde bulunan, Roma dönemine ait bin 700 yaşındaki okulun duvarlarında öğretmenlerin öğütleri ve Homeros'tan alıntılar yer alıyor.

DUVARLARDA YUNANCA YAZILAR YER ALIYOR

Antik dönemde Trimithis adıyla bilinen yerleşimdeki okulun duvarlarında, Yunan ozan Homeros'un Odesya eserinden alıntıların yer aldığı belirtildi. Daily Mail'in haberine göre, okulun duvarlarında ayrıca öğrencilerin söz sanatlarındaki becerilerini, tanrılarınki kadar mükemmeleştirmeleri ve çok çalışmalarını öğütleyen Yunanca yazıların yer aldığı açıklandı.

Çölde bin 700 yaşında okul keşfedildi

'BÜTÜN ACI VE ÜZÜNTÜLERİ ALAN, BÜTÜN KÖTÜLÜKLERİ UNUTTURAN'

Arkeologlar keşfedilen okulun içerisinde bulundurduğu sıralar ve Roma döneminde yaygın olarak konuşulan Yunanca duvar yazılarıyla, modern sınıflarla benzerlik gösterdiğini belirttiler. Duvarlarında öğrencileri motive etmeyi amaçlayan alıntıların yazılı olduğu sınıfta, Homeros'un Odesya eserinde yer alan ve Truvalı Helen'in bir akşam yemeğinde "bütün acı ve üzüntüleri alan, bütün kötülükleri unutturan" bir uyuşturucuyu katılımcılara sunmasını anlatan alıntının da yer aldığı açıklandı.

'SIKINTILAR ERKEĞİ ERKEKLEŞTİRİR' DUVAR YAZISI

Okulun başka bir sınıfında yer alan ve bir öğretmen tarafından yazılan duvar yazısında da, "Cesur olun çocuklar, yüce tanrı Hermes size bilgilerle donatılmış güzel bir taç bağışlayacaktır." sözlerinin yer aldığı vurgulandı. Başka bir duvar yazısında ise "Benim için çok çalışın, sıkıntılar erkeği erkekleştirir" sözlerinin geçtiği belirtildi. New York Üniversitesi'nden Prof. Raffaella Cribiore, binanın dönemine ait tek örnek olduğunu ve kesinlikle çocukların eğitimi için kullanıldığını, bu yüzden de emsalsiz olduğunu belirtti.

Çölde bin 700 yaşında okul keşfedildi

YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir