taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
Dolar
6.5705
Euro
7.2531
Altın
1620.15
Borsa
88059.46
Gram Altın
342.163
Bitcoin
41883.32
fuzulev

Çölün ortasındaki sanat eseri

Güney Kaliforniya eyaletinin en yüksek çölünün ortasında inşa edilmiş bir şaheser bulunuyor.


Whatsapp ile paylaş
Çölün ortasındaki sanat eseri

lkş

Gördüğünüz ev, çarpıcı mimarisiyle Kaliforniya çölünün ortasında bir sanat eseri.

KIZILDERİLİ EVLERİNİ ANDIRIYOR

Güney Kaliforniya'nın en yüksek çölünde bulunan Joshua Tree Ulusal Parkı'ndaki şaheser, yapısı betonarme fakat görünüşüyle Amerika'nın güneybatısına yayılmış Kızılderili evlerini andırıyor. Evin içerisinin de en az dışı kadar güzel dizayn edildiği bu ev gerçekten görülmeye değer.

Çölün ortasındaki sanat eseri

PROJEYE DAVET EDİLDİ

Bu yapıyı görkemli kılan elbette ki konumu. Evin sahibi Bev ve Jay Doolittle, Joshua Tree Ulusal Park'ındaki 10 dönümlük arazilerini organik mimariler konusunda uzman olan Ken Kellogg'a göstererek onu projeye ikna etmeye çalışmışlar. Çift, 80'lerin sonunda projeye başlamış, Kellogg'a da, projeye davet etmek adına bir mektup yollamışlar.

Çölün ortasındaki sanat eseri

ESERLERE YORUM KATILMALI

Mimara verilen özgürlük, projenin sonunda gözle görülür şekilde belli olmuş. Yapı, vahşi formuna rağmen hem çevreyle hem de kendi içinde oldukça uyumlu. Bu iş tamamen bir mimarın hayal dünyasını zincirlerini kırmasının ürünü sayılabilir.

Şaheserin sahibi Ken Kellogg, "Gerçek sanat eseri, planları kenara koyup içinizdekini çıkarmak ile yaratılır. Zaten kendinizce yorumlayıp yaratmak da sanatın en güzel yanıdır." diyerek diğer mimarların da eserlerine yorumunu katması gerektiğini savunuyor.

Çölün ortasındaki sanat eseri

Evin dış yapısı 1993 yılında bitmiş fakat John Vugrin tarafından dizayn edilen iç yapı için birkaç sene daha uğraşılmış. Ev tamamen bittikten sonra çift, 2000'li yıllara kadar burada yaşamış. Fakat 10 sene sonra evini 3 milyon dolara satışa çıkartmaya karar vermiş.

YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir