taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
Dolar
6.7693
Euro
7.3251
Altın
1658.63
Borsa
92071.13
Gram Altın
361.476
Bitcoin
49205.36

Cumhurbaşkanı Gül Macaristan'a gitti

Cumhurbaşkanı Gül, Macaristan’a hareketinden önce Esenboğa Havalimanı’nda basın açıklaması yaptı.


Whatsapp ile paylaş

Cumhurbaşkanı Gül Macaristan'a gitti

Cumhurbaşkanı Gül Macaristan'a gitti

Cumhurbaşkanı Gül, Cumhurbaşkanı Janos Ader’in davetine icabetle Macaristan’a resmi bir ziyarette bulunmak üzere Budapeşte’ye gideceğini belirterek, "Bu ziyarette bana, Başbakan Yardımcısı Sayın Emrullah İşler ile Ekonomi Bakanı Sayın Nihat Zeybekci ve milletvekillerimiz, belediye başkanımız ve onların yanısıra kültür, basın ve iş dünyamızın seçkin temsilcileri ile üst düzey resmi zevatın da yer aldığı bir heyet eşlik edecektir" dedi.

CUMHURBAŞKANI İLE GÖRÜŞÜLECEK

Macaristan ziyaretinin, dönemin Cumhurbaşkanı Sayın Pal Schmitt’in 14-17 Kasım 2011 tarihinde Türkiye’ye gerçekleştirdiği ziyaretin iadesi niteliğinde olduğunu hatırlatan Cumhurbaşkanı Gül, "Budapeşte’deki temaslarım çerçevesinde Cumhurbaşkanı Sayın Ader’le baş başa ve heyetler halinde biraraya geleceğim. Macaristan Meclisi Başkanı Sayın Laszlo Köver ve Başbakanı Viktor Orban ile de görüşeceğim" ifadesini kullandı.

TARİHİ DOSTLUK İLİŞKİLERİ GELİŞTİRİLECEK

"Merkezi Avrupa’nın önemli ülkelerinden olan Macaristan ile tarihi dostluk ilişkilerimizi her alanda geliştirip derinleştirmeyi arzu ediyoruz. Macaristan’ın da bu yönde güçlü bir iradeye sahip olduğunu memnuniyetle müşahede ediyoruz" diyen Cumhurbaşkanı Gül, bu doğrultuda, ilişkilerde son dönemde güçlü bir ivme yakalandığını belirterek şöyle devam etti:

'MÜKEMMEL İLİŞKİLERİMİZİ TAÇLANDIRACAĞIZ'

"Son olarak, Macaristan Başbakanı Orban Aralık ayında ülkemizi ziyaret etmiştir. Bu vesileyle, iki ülke arasında Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi kurulmuş ve ilk toplantısı Sayın Başbakanların riyasetinde gerçekleştirilmiştir. Ziyaretim, eski dost ve NATO bünyesinde müttefik olmanın yanısıra, stratejik ortak konumundaki Macaristan ile ilişkilerimizin çeşitli yönleriyle gözden geçirilmesine vesile olacaktır. Macaristan ile siyasi düzeyde mükemmel olarak nitelendirebileceğimiz ilişkilerimizi, ekonomik ve ticari alanda kaydedilecek başarıyla da taçlandırmak arzusundayız. Öncelik olarak, 2 milyar Dolar seviyesinde bulunan ticaret hacmimizi ve karşılıklı yatırımları arttırmak istiyoruz. Bu anlayışla heyetimde, Türk iş dünyasının, Macar iş âlemiyle yeni ortaklıklar kurmaya ilgi gösteren seçkin temsilcileri bulunmaktadır."

TİCARET VE YATIRIMA TEŞVİK EDİLECEK

Ziyareti sırasında Budapeşte’de düzenlenecek Türk-Macar İş Forumu’na iştirak ederek, Türk ve Macar iş adamlarına hitap edeceğini ve onları daha çok ticaret ve yatırım için teşvik edeceğini söyleyen Cumhurbaşkanı Gül, şunları dedi: "Ziyaretimin son günü, Macaristan’daki müşterek kültürel mirasımızın seçkin örneklerini yerinde görme fırsatı bulacağım. Bu kapsamda, Birinci Dünya Savaşı’nda Galiçya Cephesi’nde şehit düşen askerlerimizin ebedi istirahatgahı olan Türk Şehitliğini ziyaret edeceğim. Ayrıca, Macaristan’la Osmanlı dönemine kadar uzanan ortak tarihimizin en müşahhas eserlerinden olan Gül Baba Türbesi’ni ziyaret edeceğim. Ziyaretim, dost ve müttefik Macaristan ile işbirliğimizin her alanda daha ileriye taşınmasına katkı sağlayacaktır."

YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir