taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
Dolar
6.4909
Euro
7.1978
Altın
1616.51
Borsa
88125.04
Gram Altın
337.941
Bitcoin
40231.72

Cüneyt Özdemir'in Soner Yalçın yazısı

Cüneyt Özdemir'in 3 yıldır görüşmediği arkadaşı Soner Yalçın'ın sitesi basılınca..

15.02.2011 - 09:28..
Whatsapp ile paylaş
Cüneyt Özdemir'in Soner Yalçın yazısı

Cüneyt Özdemir'in Soner Yalçın yazısı

Yazar Soner Yalçın'ın imtiyaz sahibi olduğu odatv.com'un Beyoğlu'ndaki merkezi saat 06.00'da basıldı. Aynı saatte Soner Yalçın ile odatv.com'un Haber Müdürü Terkoğlu, Sorumlu Yazıişleri Müdürü Pehlivan ve Editör Ayhan Bozkurt'un evlerinde de arama yapıldı. Yalçın, Terkoğlu, Pehlivan ve Bozkurt gözaltına alındı. Cüneyt Özdemir 3 yıldır görüşmediği eski iş arkadaşını bugünkü köşesinde yazdı.. "Dün evi basılan, hakkında gözaltı kararı çıkan Soner Yalçın gazetecidir. İşi-gücü okumak yazmaktır. Gördüğünüz görebileceğiniz en iyi entelektüellerden biridir." diyen Özdemir, bu konuya sessiz kalanlara da mesaj yollladı

SONER YALÇIN GAZETECİDİR

Dün odatv.com basıldı. Bu siteyi 2007 yılında Soner Yalçın ile ben kurdum. Soner Yalçın ile de yıllarca hem arkadaşlığımız hem de iş ortaklığımız vardı. Vardı diyorum zira odatv.com'u kurduktan sonra dünya görüşlerimizde ayrı düştük. İş ilişkimizi bitirdik, arkadaşlığımızı da rafa kaldırdık. Yıllardır görüşmüyorduk. Geçen yıllarda siyasi görüşlerimiz artık neredeyse taban tabana zıt hale geldi ama bu önemli bir gerçeği değiştiremez. Dün evi basılan, hakkında gözaltı kararı çıkan Soner Yalçın gazetecidir. İşi-gücü okumak yazmaktır. Gördüğünüz görebileceğiniz en iyi entelektüellerden biridir. Sahaflardan çıkmayan, bir anda birden çok kitap okuyan, tarihe meraklı gerçek bir aydındır. Türkiye'nin en belalı dönemlerinde Cem Ersever kitabını yazmıştır.

GAZETECİLİĞİNE LAF SÖYLEYEMEZSİNİZ

Soner Yalçın'ın bugün fikirlerine katılmayabilirsiniz, dünya görüşü sizi rahatsız edebilir, kitaplarını eleştirebilirsiniz, yazdıklarından hazzetmeyebilirsiniz hatta odatv.com'daki yayıncılık hoşunuza da gitmeyebilir ama Soner Yalçın'ın gazeteciliğine laf söyleyemezsiniz. Asıl mesele de işte burada başlıyor.

VAY HALİMİZE

Eğer bugün sadece gazeteciliğinden rahatsız olduğunuz için Soner Yalçın'ı ya da başkalarını gözaltına alıp, evlerine, ofislerine baskın düzenliyorsanız veya bugün bu baskınlara ses çıkartmıyorsanız yani açık açık yazalım korku dağları sarmışsa vay halimize hepimizin. Demokratik bir ülkede muhalefetin gücü ve büyüklüğü rejimin barometresidir.

SANMAYIN BAŞI BELADA OLAN TEK GAZETECİ O

Bir gazeteciyi yaptığı haberlerden dolayı beğenmiyorsanız demokratik bir ülkede izleyeceğiniz yol bellidir: Mahkemeye gidip dava açarsınız. Eğer dava açmayıp evine, işyerine baskın yapıyorsanız zannetmeyin ki başı belada olan bir tek o gazetecidir.

UFUKTA GÜNEŞ BATIYOR

Çok daha tehlikelisi, bir ülkede böyle bir algının ve korkunun doğmuş olmasıdır. Zira iletişim bilimi için gerçek tektir ve 'algı gerçektir'. Bu ülkede gerçekten basın özgürlüğü diye bir şey varsa gazeteciye gazeteci olarak davranılır. Her muhalif gazeteciyi tutuklamaya kalkarsanız o ülkedeki rejimin adı demokrasi değil başka bir şeydir. Bugün görüşleriniz taban tabana zıt olsa da yıllardır konuşmasanız da hatta aranızda hiç hazzetmeyen olsa da gazetecilerin özgürlüğü bir toplumun fikir özgürlüğünün ufkudur. Ve görünen o ki ufukta güneş batıyor.

YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir