taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
5.8666
6.5347
1495.33
94896.23
281.87
47407.75

Danıştay Yırca'ya yapılacak santral için kararını verdi

Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, Soma'nın Yırca Köyünde kurulması planlanan santralle ilgili kararı kısmen onadı.

21.04.2015 - 15:19..
Whatsapp ile paylaş

v

Hürriyet gazetesinin haberine göre, Soma’ya bağlı Yırca köyünde kurulması planlanan termik santral için Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu kritik kararını verdi. Kurulun kararıyla birlikte santral projesi iptal edildi.

ACELE KAMULAŞTIRMA KARARI İPTAL EDİLMİŞTİ

Kolin Şirketler Grubu’nun Soma'nın Yırca köyünde yapmayı planladığı termik santral, 6 bin 666 zeytin ağacının sökülmesi ile Türkiye'nin gündemine gelmişti. Santralin inşası için Bakanlar Kurulu acele kamulaştırma kararı almış, bu karar da yargıya taşınmıştı. Dosyaya bakan Danıştay 6. Dairesi bu kararı esastan iptal etmişti. Danıştay 6. Dairesi'nin bu kararı, dosyanın tarafı olan Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK) ve Kolin Şirketler Grubu tarafından temyiz edilmişti.

Bugün dosyayı ele alan Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, 6. Daire’nin verdiği kararı kısmen onadı. Bu kararla birlikte, yürüyen yargı sürecinin de sonuna gelinmiş oldu.

"BU KARARLA MEVCUT PROJE İPTAL EDİLMİŞ OLUYOR"

Greenpeace’in ve Yırca köylülerinin avukatı Deniz Bayram, Danıştay Dava Daireleri Kurulu'nun kararına ilişkin şunları söyledi:

"Gerekçeli karar henüz açıklanmış değil. Kısmen onama ve kısmen bozma olarak karar verildi ama kararın gerekçesi bizim için önemli. Biz de usule uygun tarafımıza kararın son hali ile tebliğ edilmesini bekliyoruz. EPDK ve Kolin tarafının verdiği temyiz dilekçelerini de inceledik. Harfi harfine aynı yazılmıştı. Henüz kararın uzun halini görmüş değiliz. Bir iki güne bize de ulaşır. Ancak şu an sistemde baktığımızda Danıştay 6. Daire’nin verdiği karara kısmi onama verildiği görülüyor. Bu kararla, mevcut proje iptal edilmiş oluyor. Davalı tarafın Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu'na karar düzeltme başvurusu yapması mümkün. Ancak yine aynı heyetin önüne gidiyor bu itiraz da. Danıştay 6. Daire'nin iptal kararı halen yürürlükte olduğu için ve Greenpeace ile Yırca köylülerinin açmış olduğu ÇED davasında ÇED kararında yürütmeyi durdurma kararı olduğu için, Kolin şirketler grubunun halihazırda Yırca'da projeye devam etmesi mümkün değil. Tüm bunların yanı sıra Greenpeace ve Yırcalılar tarafından verilen hukuki mücadele de devam ediyor."

Avukat Bayram, ÇED raporuna karşı verilen iki yürütmeyi durdurma kararı olduğuna da işaret etti.

Bu reklam google tarafından sağlanıyor?
YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir