taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
5.35615
6.0783
1216.165
93363.91
209.27

Deniz Baykal'dan Erdoğan itirafı

Eski CHP Genel Başkanı Baykal, kendisine sorulan "2002'de Erdoğan'a neden destek oldunuz" sorusuna "Yoksa kepaze olurduk" dedi.

Haber Merkezi | 19.08.2017 - 15:59..
Deniz Baykal'dan Erdoğan itirafı

CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal, Antalya Eski Sanayi'de esnaflarla kahvaltı etti sorularını yanıtladı.

'ERDOĞAN'A NEDEN MÜSAADE ETTİNİZ?' SORUSU

Baykal, AK Parti'nin tek başına iktidara geldiği dönemde Recep Tayyip Erdoğan'ın siyasi yasağının kalkmasına CHP olarak destek oldukları hatırlatırlarak sorulan "2002 yılında neden müsaade ettiniz, açıkça söyler misiniz?" sorusuna "Çünkü birileri bir mucizevi çözüm istiyor, o mucizevi çözüm vardı da kullanmadık deyip rahatlamaya çalışıyor. ‘Öyle bir çözüm vardı, kullanmadınız. Kullansaydınız bunlar olmayacaktı' yok öyle bir şey. Böyle bir dünya yok. Bu boş, bu hayal. Niye yok? Demokraside önemli olan milletin kararıdır. Milletin kararı en belirleyici unsurdur. ‘Ya milletin kararı işimize gelmiyor, başka bir kestirme yol bulsak, bu yolu bir yerden by-pas etsek, kestirme bir kaynak yapsak falan' böyle bir şey yok ve işlemez. En büyük güç millettir, ordu değildir. Biz milli mücadeleyi milletle yaptık, Atatürk'ün en büyük gücü oydu." diyerek giriş yaptı ve şöyle devam etti;

"MİTİNG YAPMASINA, GENEL BAŞKAN OLMASINA ENGEL YOKTU"

"Seçim yapılmış seçimlerden yüzde 34 alınmış. İsmen girmiş, şahsen girmiş ona bir yasak yok. Miting yapmasına yasak yok, genel başkan olmasına yasak yok, kampanya yapmasına yasak yok. Girmiş, milletvekili listesini o yapmış, isimleri o yazmış, her yerde kampanyasını yapmış ve yüzde 34 oy alıp meclisin üçte ikisini almış. Meclisin çoğunluğu değil, üçte ikisi orada. Bizde yüzde 20 almışız.

Deniz Baykal'dan Erdoğan itirafı

"KENAN EVREN DÜZENİYLE Mİ YÜRÜTECEKTİK?"

Yüzde 20 almışız ama o meclisin 3'te 2'sini almış. Milletin çoğunluluğun verdiği yetkiyi engelleyebilir misin üçte birle. Engellemen doğru mu, uygun mu? Ben başka bir konuya dikkat çekiyorum; Sanki çare vardı da kullanılmadı diyen arkadaşlar için bunu söylüyorum, bu benim anlayışımı, vicdanıma sığmaz. Kenan Evren düzeniyle mi yürüteceğiz. Kepaze mi edeceğiz kendimizi ve Türkiye'yi?"

"REFARANDUMA SUNUYORUM DESEYDİ NE YAPACAKTIK?"

"Eğer biz deseydik ki ‘senin yasakların var, sen milletvekili olamazsın'. O adamda çıkıp millete deseydi ki, ‘Arkadaşlar beni milletvekili olmama engel oluyorlar. Bir parti kurduk eksik olmayın itimat etiniz, meclisin üçte ikisini teslim ettiniz, bakanlar kurulu, başbakan bizim partimizden olacak, hükumet bizde, meclisin çoğunluğu bizde, çağdaş demokrasi anlayışı bizim yanımızda, şimdi benim milletvekili olmamı engelliyorlar. Ne bu böyle? Ben bunu referanduma sunuyorum' deseydi. 'Gelin bunu referandumda halledelim deseydi' biz ne yapacaktık.

"KEPAZE OLURDUK"

Hem demokrasi olacak hem birilerine yasak koyacak. Referandumda biz hayır sen buna oy veriyorsun ama Kenan evrenin yasağı daha mukaddestir, daha doğrudur hukuken,ahlaken, siyaseten, demokrasi, insan hakları bakımından Kenan Evren'in getirdiği düzenlemeyi devam ettirelim arkadaşlar diye bir kampanya mı yapacaktık? Yapsak ne olurdu? Kepaze olurduk. Kaybederdik."

Bu reklam google tarafından sağlanıyor?
YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)