taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
Dolar
6.5747
Euro
7.2529
Altın
1615.7
Borsa
88059.46
Gram Altın
342.296
Bitcoin
42357.99
fuzulev

Denizli'de dünya tarihini değiştirecek keşif

Türkiye'de bulunan en eski insan kalıntısının tarihlendirilmesi, Türkiye'nin Avrupa ve Afrika arasında geçiş yolu olduğu teorisini güçlendirdi.


Whatsapp ile paylaş

Denizli'de dünya tarihini değiştirecek keşif

Denizli'de dünya tarihini değiştirecek keşif

Türk ve Fransız bilim adamlarının ortak çalışması; Denizli'nin Kocabaş bölgesinde bulunan insan kalıntısının en az 1 milyon yaşında olduğunu gösterdi.

'TÜRKİYE'NİN EN ESKİ İNSANI'

Bu tarihlendirme, insanların nereden dünyaya yayıldığına ve göç yoluna ışık tutuyor. İnsanların Afrika'dan Avrupa ve Asya'ya yayılma süreci, özellikle Doğu Asya (Endonezya, Çin) ve Batı Avrupa arasındaki ilişki, kalıntıların azlığı nedeniyle halen çok az biliniyor. Bu nedenle daha önce Denizli'deki bir mermer ocağında bulunan 'Türkiye'nin en eski insanının' ayrıntılı tarihlendirilmesi sabırsızlıkla bekleniyordu.

ARAŞTIRMA SONUÇLARI DERGİDE YAYIMLANDI

Bilim adamları, bu eski insanın yaşına ise kafatası ve bulunduğu iki katman arasında yer alan travertenlerdeki oluşumların özel bir yöntemle ayrıntılı incelenmesi sonucunda ulaştı. Pamukkale Üniversitesi'nden Mehmet C. Alçiçek'in bulduğu kafatası, 1 milyon-1,6 milyon yıl önce yaşamış. Etiyopyalı insan kalıntılarına morfolojik olarak çok yakın, dolayısıyla bu bulgu, Homo Erectus'un, 1 milyon-1,3 milyon yıl önce İspanya, Fransa ve İtalya'ya ilk göç dalgasına işaret ediyor. Araştırmanın sonuçları 'Earth and Planetary Science Letters' dergisinde yayımlandı.

YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir