taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
Dolar
6.0919
Euro
6.6125
Altın
1643.95
Borsa
116829.39
Gram Altın
322.019
Bitcoin
59550.93

Deprem şehitleri için dünya rekoru kırmak istiyor

Marmara Depremi'nde 3 gün enkaz altında kalarak bacaklarını kaybeden Ufuk Koçak, 30 metreye dalarak rekor denemesi yapacak.

AA | 13.08.2017 - 14:04..
Whatsapp ile paylaş

Marmara Depremi'nde yıkılan evinin enkazından 3 gün sonra kurtarılan ancak ayaklarını kaybeden Ufuk Koçak, deprem şehitleri adına 30 metreye dalarak kendisine ait 22 metrelik rekoru geliştirmeye çalışacak.

Dalgıçlık, serbest dalış, dağcılık, kaya tırmanışı, rüzgar sörfü, tekerlekli sandalye basketbolu ve tenis gibi birçok spor yapan Koçak, yaşam azmiyle, kendi tabiriyle; "engellenenlerin, neler yapabileceğini" gösteriyor.

Deprem şehitleri için dünya rekoru kırmak istiyor

TÜPSÜZ 22 METREYE DALMIŞTI

Daha önce 22 metreye tüpsüz dalarak, "dünya değişken ağırlık serbest dalış" rekorunun da sahibi olan Koçak, bu rekorunu 30 metreye taşımak için antrenmanlarını Kocaeli'de sürdürüyor.

Rekoru deneyeceği 16 Ağustos'a sayılı günler kala, antrenmanlarını üst seviyeye taşıyan Koçak, çalışmalarında su altında 32 metrelere kadar iniyor.

Deprem şehitleri için dünya rekoru kırmak istiyor

HER 24 SAAT İÇİN 10 METRE

Koçak, 3 gün kaldığı enkaz altındaki her 24 saat için rekor denemesinde, 10 metre su altına inecek.

3 GÜN ENKAZ ALTINDA KALDI

Marmara Depremi'nde yakınlarını kaybettiğini ifade eden Koçak, kendisinin de 3 gün enkaz altında kaldığını kaydetti.

Koçak, enkazdan çıkarıldıktan sonra hastanede kendine geldiğini anlatarak, ayaklarının kesilmesi gerektiğini doktorlardan öğrendiğini belirtti.

Sevk edildiği GATA'da yapılan operasyonla iki ayağının kesildiğini aktaran Koçak, protezlerle yürümeyi öğrendiğini ve 2003 yılında spor yapmaya başladığını hatırlattı.

Deprem şehitleri için dünya rekoru kırmak istiyor

16 AĞUSTOS'TA DALACAK

Koçak, "Bu yıl 16 Ağustos'ta deprem şehitlerini anmak için dünya serbest dalış rekor denemesi yapacağım. Bunun için yaklaşık 2 aydır da kamptayım. Şu anda antrenmanlarda hedeflediğimiz derinliğin altına iniyoruz. 32, 33 ve 34 metrelere inip çıkıyoruz. Hedeflediğimiz derinlik 30'du. 22 metreyle dünya rekoru hala bende. 22 metrelik dünya rekorunu 30 metreye taşıyacağız. O gün deniz ve hava koşulları neyi gösterir bilmiyorum ama şu anda hedeflenen metrelerin altına inebiliyoruz." diye konuştu.

Deprem şehitleri için dünya rekoru kırmak istiyor

DEPREM KALINTILARININ OLDUĞU YERE DALACAK

Depremde kalıntıların bulunduğu alanda dalış rekoru kıracağını dile getiren Koçak, şöyle devam etti: "Nefes tutarak bir de su altına iniyorsunuz. Düşünün 3 gün boyunca enkaz altında kalmışsınız. Günlerce insanlar o betonu kazımışlar. Sizi hayata geri getirmişler. Nefes alabilmek için elinizden geleni yapmışsınız. Aradan yıllar geçiyor 18. yılda nefesinizi tutup o enkazların içerisine gidip geleceğiz. Rekor önemli değil ben burada milli birlikteliği yakaladım. Örneğin, bizim asansörü çekmek için motora ihtiyacımız vardı. Yaşlı bir amca bunu öğrenmiş, amca teknesini söküp getirdi. Almak istemedim ama zorla verdi. O amca şimdi teknesini eliyle çekiyor. Dünyanın hiçbir yerinde bu işi parayla yaptıramazsın. Bu toplumun getirdiği o güzellik, dostluk var ya bunu parayla satın alamazsın."

Deprem şehitleri için dünya rekoru kırmak istiyor

DALINCA O ANLAR AKLINA GELİYOR

Tüplü dalış yaparken su altındaki kalıntıları görünce önceki yaşanmışlıklarını hatırladığına değinen Koçak, nefes tutup o bölgeye dalınca acı olayların aklına geldiğini kaydetti.

Ufuk Koçak, o zaman su altındaki binaların kendisine soğuk geldiğini anlatarak, "Rekorda tuttuğum nefesim, su altına inip asansör dibe oturduğu zaman enkazları, yıkıntıları, oradan da aydınlığa doğru çıkmaya başladığım zaman da dünya rekorunu bana getirecek. O yüzden de sloganımız 'Enkaz altından dünya rekoruna' oldu. Bir daha rekor denemeyi düşünmüyorum. Bir dahaki sefer ismi Ahmet, Ayşe, Yusuf olan birileri olacak. Benim rekorumu kırmak için yeni engellenen kardeşlerimi yetiştirmeye çalışacağım. Yeni dünya rekortmenleri yetiştirmiş olacağım." dedi.

YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir