taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
Dolar
6.763
Euro
7.3633
Altın
1655.54
Borsa
92381.82
Gram Altın
359.697
Bitcoin
49533.04

Der Spiegel: Almanya MİT'le işbirliğini azaltıyor

Der Spiegel, Paris'te 3 PKK'lının öldürülmesiyle ilgili "MİT'in suikastla bağlantısı olduğu, Almanya'nın da MİT'le işbirliğini azalttığını" öne sürdü.


Whatsapp ile paylaş

Der Spiegel: Almanya MİT'le işbirliğini azaltıyor

Der Spiegel: Almanya MİT'le işbirliğini azaltıyor

Alman Der Spiegel dergisinin bugün çıkan sayısında, geçen yıl Paris'te PKK üyeleri Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Şaylemez'in öldürülmeleri olayı ile ilgili haberinde "MİT'in suikastla bağlantısı olduğu, Almanya'nın da MİT ile işbirliğini azalttığı" iddialarına yer verliyor.

"ÖMER GÜNEY MİT'TEN EMİR ALDI"

Der Spiegel, Paris'teki suikastın tetikçisi ve katil zanlısı olarak tutuklu olan Ömer Güney'in "doğrudan MİT'ten aldığı emir sonucunda suikastı düzenlediği" savlarına yer verdiği kapsamlı haberinde Ömer Güney ile MİT üyesi iki kişi arasında geçen telefon görüşmelerini kaynak olarak gösteriyor.

"İZ BIRAKMAMASI VE KAÇIŞ YOLLARI İÇİN TAVSİYELER"

Haberde MİT görevlilerinin Güney'e Kürdistan Enformasyon Bürosu'ndaki suikastta kullandığı 7,65 mm.lik susturucu takılı tabancayı Belçika'da Arap kökenli bir silah tacirinden alarak ayarladıkları, ayrıca suikast sırasında iz bırakmaması ve kaçış yolları için tavsiyelerde bulundukları öne sürülüyor.

"PKK'LILARIN DEVRE DIŞI BIRAKILMASI DAHA ÖNCE DE PLANLANDI"

Amerika'nın Sesi'nin Berlin kaynaklı haberine göre, Der Spiegel, MİT'e ait başka bir belgede ise söz konusu PKK'lı aktivistlerin "devre dışı bırakılmasının" daha önceden de planlandığının iddia edildiğine işaret etti. Amerikan'ın sesi, Der Spiegel'in Ömer Güney'e ait olduğu iddia edilen ses kayıtlarını daha önce Ocak ayında bazı PKK sempatizanı internet sayfalarına da yansıttığını, Paris'te soruşturmaya bakan yargıç Jeanne Duyé'nin Güney'e "Kayıttaki ses sizin mi?" diye sorduğunu, Güney'in ise kendisine ait olmadığını söylediğini yazıyor.

"ALMANYA, MİT İLE İŞBİRLİĞİNİ AZALTMA KARARI ALDI"

Der Spiegel'ın bugünkü sayısında yer alan haberde, "Alman güvenlik birimlerinin, MİT'in Paris suikastı ile bağlantısı olabileceğinden yola çıktığı ve bu yüzden MİT ile olan işbirliğini azaltma kararı aldığı" savunulduğunu anlatan Amerika'nın Sesi şöyle devam ediyor:

"İDDİALAR DOĞRU ÇIKARSA AB İLİŞKİLERİ ZORA GİRER"

"Dergiye göre, Alman istihbarat yetkilileri kişilere ait bilgileri, Türk meslektaşlarına bu olay sonrasında "çok büyük bir dikkatle' veriyor. Haberde iddiaların doğru çıkması durumunda, bunun "Türkiye'nin AB ile olan ilişkilerine olumsuz yansıyabileceği, ayrıca Başbakan Erdoğan'ın da baskı altına girebileceği' savunuluyor." ABD'li medya organı haberine son verirken de "En son Başbakan Erdoğan ile Almanya Başbakanı Merkel arasında geçen hafta Salı günü Berlin'de yapılan zirvede, iki liderin terörle mücadele konusunu ele aldıkları ve ayrıntıları konuyla ilgili müsteşarların aralarında görüşmelerini karara bağladıkları açıklanmıştı." diyor.

YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir