taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
Dolar
6.7342
Euro
7.2869
Altın
1618.28
Borsa
89552.61
Gram Altın
350.572
Bitcoin
45018.05

Dershanelerin kapatılması 40 bin yöneticiyi etkileyecek

Meclis'te dershanelerin kapatılmasıyla ilgili yasa tasarısı hakkında bilgi veren MEB Bakanı Nabi Avcı, 'Bu düzenlemeden etkilenebilecek toplam yönetici sayımız, müdür, müdür yardımcı, baş yardımcı sayısı 39 bin 870 kişi' dedi.


Whatsapp ile paylaş

Dershanelerin kapatılması 40 bin yöneticiyi etkileyecek

Dershanelerin kapatılması 40 bin yöneticiyi etkileyecek

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, TBMM Genel Kurulu’nda dershanelerin kapatılmasına ilişkin kanun görüşmelerinde önceki gece milletvekillerinin sorularını yanıtladı.

'EĞİTİM DIŞI KATEGORİDE PERSONEL SAYISI 14 BİN'

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı'nın açıklamalarının satır başları;

-Dershane sayısı 3.550, dershane öğrenci sayısı 1 milyon 220 bin, öğretmen sayısı 53 bin, yardımcı personel, eğitim dışı kategorideki personel sayısı 14 bin.

'ATANAMAYAN ÖĞRETMENLERE ÖZEL OKULLARDA İSTİHDAM'

-Toplandığında 6 yıl sigortalı çalışmış olmak koşulunu yerine getirenler MEB’in ihtiyaçları göz önünde bulundurularak istihdam edilebilecek ve bunun için bir sınav yapılacak. Özel okullaşma oranının artırılması sayesinde, atanamayan öğretmen adayları için de kamu okullarının dışında özel okullar alanında yeni bir istihdam imkanı da olacak.

'DÜZENLEMEDEN ETKİLENECEK YÖNETİCİ SAYISI 39 BİN 870'

- Bakanlığımıza bağlı eğitim kurumlarında 25.855 okul müdürü, 5.849 müdür başyardımcısı, 42.181 müdür yardımcısı olmak üzere 73.885 eğitim kurumu yöneticisi görev yapıyor. 4 yıldan fazla görev yapmış olan yönetici sayımız da 39.870. Bu düzenlemeden etkilenme potansiyeli olan, etkilenebilecek durumda olan toplam yönetici sayımız, müdür, müdür yardımcı, baş yardımcı sayısı 39.870.

PKK VE OSLO MESELESİ

-PKK meselesi, Oslo meselesi. Böyle bir anlaşma, sözleşme, danışma, görüşme, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından herhangi bir gruba, örgüte, kesime verilmiş bir söz, bir vaat, bir beklenti söz konusu değil, olmadı. SODES diye bizim bir uygulamamız var. Kalkınma Bakanlığı tarafından Türkiye genelinde yürütülen ama özellikle doğuda ve güneydoğu da sivil toplum kuruluşlarının müracaatı hâlinde Kalkınma Bakanlığı tarafından finanse edilen, desteklenen özel etüt eğitim merkezleri adı altında faaliyet gösteren kurumlarımız var. Bunlar bu yasayla da faaliyetlerini sürdürmeye devam edecekler. İşlevsel olduklarını biliyoruz. Dolayısıyla, bir boşluk yok. Oluşabilecek bir boşluğu da dolduracak tedbirlerimiz var.

HOCALARA AÇIKLAMA YASAĞI

-Öğretim üyelerinin, üniversite hocalarının, mensuplarının siyasi demeç vermesini engellemek değil, herhangi bir yönetim sorumluluğu olmadığı halde kurumlarını bağlayıcı nitelikte açıklama yapmamaları. Bu her kurumun kendi halkla ilişkilerini düzenleme hakkının bir gereği yani herhangi bir üniversite öğretim görevlisinin, üyesinin sırf o üniversitenin üyesi olmaktan kaynaklanan bir temsiliyet şeyi yok, yönetimi temsil kabiliyeti yok, onu netleştiren bir düzenleme olarak bu burada.

YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir