taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
5.7866
6.4017
1460.81
108869.14
271.801
43034.66

Dev gökdelenlerin memleketi: Hong Kong'da 5 gün ne yaptım

Dünya haritasında kendime kilometrelerce ötede bir rota belirledim; 5 günde Hong Kong’un altını üstüne getirdim ve unutmadan; Çincede merhaba demeyi öğrendim! O zaman Hong Kong’dan herkese nǐ hǎo!

Özel İçerik | 12.11.2018 - 14:00..
Whatsapp ile paylaş
Dev gökdelenlerin memleketi: Hong Kong'da 5 gün ne yaptım

Selen KALDIRIM/ [email protected]

Renkli kimonolarını giydim, suşimi uzun chopsticklerimle (bildiğin çubukla) yedim, onlarla güne başlayıp, günü aynı saatte bitirdim; anlayacağın, 5 gün boyunca adeta onlardan biriydim! Böyle gezeceksin işte dünyayı. Turist gibi çekimser değil, onlardan biri olacaksın. Görürsen bir Buda'ya ‘Namaste’ ile selamını verip, sokak esnafında sarımsak kokan bir noodle yiyeceksin. Yeni bir ırkı tanımak istiyorsan, kendi tercihlerini havaalanından içeri sokmayacaksın! Orada senin hayatının ötesinde bir yaşam var; çatal yok chopstick var.

Gözleri çekik, elmacık kemikleri çıkık bir ırkın Hong Kong’daki yaşantısının içine daldım. 5 günlük Çin maceramda tek başımaydım ama paha biçemeyeceğim kadar kalabalıklaştım. Bak, seni duyuyorum; Bu devirde dünyanın bir ucuna uçup, bu kadar masrafa girmek delilik. Eğer söz konusu bir hayat tecrübesiyse, orada masrafa dair bir konu yoktur. Karar verildi: Eşsiz bir deneyim için rezervasyonlarımın tümünü, tek tıkla düşünmeden onayladım. Uçuyorum!

KENDİMİ ŞIMARTTIM, THY'NİN BUSİNESS CLASS AYRICALIĞINI TATTIM

Uzun bir seyahat rotasının en çileli kısmı, kuşkusuz saatlerce ekonomi sınıfında uçmak olsa gerek. Uzak bir noktada, seni bekleyen bir hayal duruyorsa, kendine biraz şımart ve Türk Hava Yolları’nın Business Class sınıfında uç! Verdiğin her kuruşun bir karşılığı var burada; ekip de, hizmet de deyim yerindeyse emrine amade.

Biri Business Class mı dedi: THY ile unutulmaz 10 saat

Dev gökdelenlerin memleketi: Hong Kong'da 5 gün ne yaptım(Ayrıntılı Business Class rehberi için sayfadaki linke tıklayın ve bu deneyime şahit olun.)

Dev gökdelenlerin memleketi: Hong Kong'da 5 gün ne yaptım ViDEO

HONG KONG'DAYIM

10-11 saatlik bir uçuşun ardından, sıradağların arasından süzülen uçağının Hong Kong semalarına yükselen gökdelenler karşılıyor. Devasa bir renk cümbüşüne doğru alçalıyorsun. Küçük pencerende Çin Denizi ve üzerinde boydan boya uzanan köprünün görüntüsü var. Aşağıda kim bilir nasıl bir macera bekliyor beni...

BU ŞEHİR IŞIĞI SEVİYOR

Ve geldik! Hong Kong uluslararası Havalimanı’ndayım. Hong Kong, 60 güne kadar Türk vatandaşlarına vize uygulamıyor. Uçakta, hakkında kısa bilgiler içeren ufacık bir vize formu dolduracaksın. Pasaport kontrolünde mutlaka yanında olsun. Bavulunu teslim almak için 2 duraklık bir metro yolculuğun var. Kullandığın metro havalimanına ait bir metro. Tabelaları takip ederek Airport Express trenine binip (80 tl) hong kong merkeze ulaşman mümkün. İnternet de var. Hong Kong merkez metro istasyonunda indikten sonra aktarma yaparak istediğin bölgeye ulaşabilirsin. Amsterdam Schipol Havalimanı'ndan 3 saatte çıkışımı düşünürsek 40 dakikada merkeze gitmek büyük bir başarıydı. Keyifli bir tren yolculuğu oldu. İlk izlenimim mi? Gözlerim kamaştı!

Dev gökdelenlerin memleketi: Hong Kong'da 5 gün ne yaptım

HİÇ BİLMEDİĞİM BİR YERDE OLMANIN HEYECANIYLAYIM

Hong Kong klişesi büyük bina ve plazaları boydan boya süzerken, ne kadar düzenli gözüktüklerini düşünüyordum. Çin’in TOKİ’si de işi çözmüş anlaşılan. Bu kadar insanı nereye sığdırıyorlar diye düşünmeden edemiyorsun. Fazla insanın verdiği karbondioksitten sanırım, metro biraz kokuyordu. Neyse ki şehrin deniz havası insana bol bol oksijen veriyor.

Dev gökdelenlerin memleketi: Hong Kong'da 5 gün ne yaptım

DEV GÖKDELENLER, ŞAHANE PARKLAR, ROLLS ROYCE'LAR...

Sokakları keşfetmeye çabalıyorum: Sisliydi fakat nem zaten beklediğim bir şeydi. Hong Kong'da dev gökdelenler arasında örülmüş şahane parklarda saklanan bahçelere ve şelalelere tökezlemek ve renkli grafiti duvarlarıyla rastgele sokakları keşfetmek başka sürpriz. Mesela Hong Kong'da, dünyanın her yerinden daha fazla kişi başına bir Rolls Royce düşüyormuş. Adamlar çalışıyor...

Dev gökdelenlerin memleketi: Hong Kong'da 5 gün ne yaptım

GEZİ REHBERİNDE BİR NİMET: METRO AĞI

Metro demişken, eğer Hong Kong’a gideceksen, uçak biletinden sonra renkli bir metro haritan olsun. Eğer Hong Kong metrosunu çözersen, gönül rahatlığıyla şehirde kaybolabilirsin. Renkler buradaki en belirleyici nokta: Gideceğin yer hangi rengin hattında? Gözlerini tabelalardan ayırma; bulacaksın biliyorum!

Ben şehre varmadan önce kendime ayrıntılı bir plan yaptım; metro haritasında gitmek istediğim yerlerin duraklarını işaretledim. Hong Kong’un üstesinden, aldığım ufak notlarla geldim. Gezmek istiyorsan metrodan korkmayacaksın bir kere. Evet güzergah üzerinde 13 farklı hat olunca  insanın kafası karışıyor fakat metronun mantığını çözersen Hong Kong’da ayak basamayacağın yer yok. Adanın bir ucundan girip, diğer ucundan çıksan da yer altında oyun hep aynı; sadece kurallarından şaşma.

Dev gökdelenlerin memleketi: Hong Kong'da 5 gün ne yaptım

ÇİNLİ DEĞİL, HONG KONGLU

Çin'in resmi bir parçası olmasına rağmen, Hong Kong, eşsiz tarihi nedeniyle kültürel, ekonomik ve politik olarak ülkenin geri kalanından başka bir dünya. Kendilerine Çinli değil, Hong Konglu diyorlar. Bugün Hong Kong, Çin'in özel idari bölgesi diye geçiştiriliyor. Nüfusun yaklaşık % 95'i Kantonca konuşuyor. Bir turistin ihtiyaç duyacağı hemen her şeyin İngilizce çevirisi var, bu yüzden o kadar kalın bir dil engeli yok. Yaşını başını almış nüfusun çokluğu gözümden kaçmadı. Gerçi yaşlarını anlamak için yüzde bir buruşukluk görmek yetmiyor, Benjamin Button soyu mübarek. Hepsinin cildi diri, saçları gür, dişleri hala yerinde.

Dev gökdelenlerin memleketi: Hong Kong'da 5 gün ne yaptım

BURADA 'DURMAK' DİYE BİR EYLEM YOK

Karman çorman gibi gözüken fakat onca kalabalığın arasında tıkır tıkır işleyen gizli bir düzen var Hong Kong’da. Hem yer altında, hem de karada durmaksızın hareket ediyor her varlık; insanlar, arabalar, taksiler, makinalar... Kimsenin uzun uzadıya oturup dinlenecek vakti yok; bu millet hareket etmeyi seviyor. Bir akıntı gibi ilerliyor hayat; sürekli dalgalı, günlük yaşam hiç dinmiyor. Bu hiperaktiflik bağımlılık yapıcı. Buraya geldiğinde tam olarak ne demek istediğimi anlayacaksın.

ÇİNLİLER İÇİN VAZGEÇİLMEZ: SAYGI VE DİSİPLİN

Sessiz ve sakin bir seyahat rotasıysa aradığın, yanlış kapıyı çaldın. Burada insanlar üşenmiyor; oturmuyor, uzun uzun tembellik etmiyorlar. Sabah 8 dedin mi kepengler yukarı kalkıyor, akşam 10 dedin mi iniyor. Hong Kong’un işleyişinde rutin bir ekosistem görebilirsin, fakat saat gece yarısını vurduğunda sokakta başı boş gezen tek bir insan kalmaz. Çinlilerin eğlence hayatına düşkün olmadığını açıkça gördüm; barlar sokağı senin benim gibi turistler dolduruyor; tabii sabah iş var; bu insanlar harıl harıl çalışıyor. Günlük hayatlarındaki disiplini ve insanların birbirine olan saygısının varlığını hissediyorsun.

Dev gökdelenlerin memleketi: Hong Kong'da 5 gün ne yaptım

İSTANBUL'U KALABALIK BİLİRDİK

İstanbul gibi dağınık bir şehrin kalabalığında bile daralırken, Hong Kong’un nüfusu arasında eriyip gittim desem yeridir. İnsan trafiği her an her yerde; bu durum insanlara sabretmeyi öğretmiş. Kimse uzun kuyrukların arkasından taşkınlık yapmıyor.

Eski İngiliz sömürgesi olan ülkede İngiliz ve Hintli nüfusu yadsınamaz. Üstelik bu iki ırk evlenip çoluk çocuğa bile karışmış, İngilizcelerinin iyi olması işimi kolaylaştırdı.

Dev gökdelenlerin memleketi: Hong Kong'da 5 gün ne yaptım

EN SEVDİKLERİ: ALIŞVERİŞ, ALIŞVERİŞ, ALIŞVERİŞ

Ülkede, hafta içi de, hafta sonu da müthiş bir alışveriş çılgınlığı yaşanıyor. 20 metre de bir alışveriş merkezi, o yoksa mağaza var. Aklına gelebilecek bütün markalar belli bölgelere dağılarak kast sistemini fark ettiriyor: Kawloon Adası'nda Channel, Prada, Gucci gibi markalar çoğunluktayken, Hong Kong adasında daha butik ve yerel markalara rastlıyoruz. Hong Kong adasının en ünlü caddelerinden biri olan Causaway Bay’de hafta sonları çeşitli yöresel etkinliklere denk geldim: Nüfus 2’ye 3’e katlanınca, bu kadar insan nerede kalıyor diye düşünmedim değil. Bu serüvende insanların sürekli hareket ettiğine şahit olmak seni de etkiliyor tabii; biraz duraksadım mı rahatsız olup yürümeye devam ettim her seferinde. Yürüdükçe keşfettim, kendi rotamı çizdim.

Dev gökdelenlerin memleketi: Hong Kong'da 5 gün ne yaptım

BALIK PAZARI

Böyle deniz olur da, taze balık olmaz mı! Gelelim Hong Kong’un en şatafatlı kısmına: Yemek. Ara sokaklardan geçerken yoğun sarımsak kokusu saldırısına maruz kalıyorsun. Dükkanlar genelde dışarı doğru açık şekilde hizmet veriyor, al git mantığı var. Restoran tarzı mekanlardan ziyade yemekhaneler tercih ediliyor. Menüler ve yemek fiyatlarına kapıya asılan broşürlerden bakabilirsin. Bir yemek rotası olarak 'kendin pişir kendin ye' diyorum ve seni balık pazarına götürüyorum. Taze taze: çıtır çıtır balıklar... Tokyo'nun ünlü balık pazarının Hong Kong versiyonu Tsukiji Yamataka Deniz Ürünleri Pazarı, Victoria Limanı'na bakan 11.000 metrekarelik geniş bir alana sahip. Hem beslemelik, hem de yemelik balıklar satan bir pazar.

Dev gökdelenlerin memleketi: Hong Kong'da 5 gün ne yaptım

YEMEKLERLE ANLAŞAMADIK

Peki Hong Kong’da ne yiyeceksin? Bir suşi ve noodle sever olarak kendime sipariş edecek lezzetli bir yemek yiyemeden döndüm desem yeridir. Damak tadımız çok farklı, çiğ ete, balığa ve tuzsuz yemeklere alışık olmadığımızdan, yemek krizi hiç bitmedi. Amerika’nın ekmeğini yedim; 7/11 denen turist marketleri sağ olsun; sabah sandviçimi, öğlen süper fresh bir sebzemi ve akşamları pişmiş tavuğumu karşıladı. Büyük süper marketlerde satılan pizza ve hazır çorbalar da az çok işimi gördü. Pek sağlıklı beslendiğim söylenemez fakat bu da gezgin olmanın bir lütfu. Hong Kong'da en sevdiğim ucuz yerlerden bazılarını soracak olursan Dim Sum Meydanı'nda birkaç yere sahip olan Tim Ho Wan güzeldi.

Dev gökdelenlerin memleketi: Hong Kong'da 5 gün ne yaptım

KAWLOON ADASI'NA GEÇELİM

Hong Kong’da 200’ü aşkın ada ve adacık var. Bunlardan sadece birkaçında yaşam varken, çoğunun doğası günlük yaşama elverişli değil. Hong Kong adasından sonra en ünlü ve en işlek ada Kawloon. Birbirine olan yakınlıkları ve ulaşım imkanı bu adayı da en az Hong Kong adası kadar ünlü yapıyor. Kawloon bölgesine Hong Kong Star Ferry feribot limanından, otobüs veya metro ile ulaşabilirsin. Mavi metro hattının merkez(central) durağından kırmızı hatta geçip, Jordan veya Mong Kong durağında inersen, meşhur Nathan caddesine çıkacaksın. Buradan sonra istediğin yere git, hepsi aynı uzaklıkta kalacak.

Dev gökdelenlerin memleketi: Hong Kong'da 5 gün ne yaptım

UCUZ PAZARLARDAN KÂRLI ÇIKACAKSIN

Metro çıkışında soluna bakarsan inşaat halinde olan Kawloon Camii’ni göreceksin. Sağına doğru devam edersen Temple Street’te Temple gece pazarı, Mong Kong’da ise Ladies Market'i bulacaksın. Namı diğer ucuz pazarlar. Anana babana eşine dostuna buradan uygun fiyatlara hediyelikler alabilirsin. Burada içindeki pazarlamacıyı ortaya çıkarmanda fayda var; 150 dolarlık bir ürünü iki acıtasyonla 50’ye götürürsün. Tüyo vereyim; söylediğin fiyatı kabul etmediğinde arkanı dönüp gidiyormuş gibi yap, mutlaka kabul edecektir.

Dev gökdelenlerin memleketi: Hong Kong'da 5 gün ne yaptım

BRUCE LEE'NİN HEYKELİNİ GÖREMEDİM

Bir zamanların efsaneleri Bruce Lee ve Chakie Chan’i unutur muyum? Kawloon Adası'nın sahil hattında Avanue of Stars denen bir yer var. Burada ünlü Çinlilerin heykellerini ve imzalarını görecektim ki; o kısmı bakıma aldıklarını anlamak istemedim. Göremediğim Bruce Lee ve Chakie Chan heykeli varmışçasına bir fotoğraf çekilip, gezime devam ettim.

Dev gökdelenlerin memleketi: Hong Kong'da 5 gün ne yaptım

HİNT NÜFUSU DA ÇOK FAZLA

Avenue’nun hemen bitişiğinde Hong Kong kültür merkezi duruyor. Benim ilgimi çekmedi açıkçası; devamında birçok avm ve lüks markaların doldurduğu sokaklardan geçtikten sonra metroya atlayıp Lan Kwai Fonk, yani barlar sokağına geçtim. İlk işim oturup iki şişe yuvarlamak değil, gece hayatını gözlemlemek oldu. Art arda dizili bar ve kafeler, tıklım tıklım turist kaynıyordu. Ara sıra Hint restoranları ve nargileciler de yerini almış. Barlarda canlı müzik yapan Çinlilerin güzel İngilizce aksânları çok hoşuma gitti. Lan Kwai Fonk'ta da tıpkı merkezdeki gibi oturma kültürü yok. İnsanlar pub tarzı mekanların önünde kalabalık gruplar halinde takılıyor. Çok hareketli bir gece hayatı mı? Değil. Devam edelim...

Dev gökdelenlerin memleketi: Hong Kong'da 5 gün ne yaptım

MONG KONG: HOLLYWOOD SOKAĞI

Mong Kong metrodaki kırmızı hattın en işlek duraklarından biri. Buradan ünlü caddesi Hollywood Street’e ulaşmak için keyifli bir yol önereyim. Metro ile kırmızı hattın Mong Kong durağında inip D2 çıkışından çıktıktan sonra sağa dönüp devam edin. Başının üzerinde kapalı bir üst geçit duruyor: Bu geçitin içinde ise dünyanın en uzun açık hava yürüyen merdiveni var. Doğrudan seni Hollywood Street’e ulaştıracak olan ‘Escalator’ tamı tamına 800 metre uzunluğunda, 135 metre yüksekliğinde. Bitmeyen yürüyen merdiven yapmışlar.

Dev gökdelenlerin memleketi: Hong Kong'da 5 gün ne yaptım

MAN MO TEMPLE

Mong Kong’un ünlü Hollywood Sokağı'nda gezerken Hong Kong'un en eski tapınağını buldum: Man Mo Temple. İçeriden buram buram tütsü kokusu geliyordu. Dış cephe ve girişin renkli bir atmosferi var. İçeride büyük budda heykelleri ve tütsüler yer alıyor. Budist Çinliler işte burada dini ibadetlerini yerine getiriyor.

Dev gökdelenlerin memleketi: Hong Kong'da 5 gün ne yaptım

VICTORIA PEAK TRAM: TELEFERİKTEN HONG KONG MANZARAM

Tam bir turist destinasyonu. Peki Victoria Peak'i bu kadar özel kılan ne? Zirvenin kendisi değil, limanın inanılmaz manzarası ve gezegendeki en muhteşem silüetlerden biri, tam anlamıyla nefes kesiyor. Tramvay uzunca bir zirveye tırmanırken manzaraya bakacağım diye insanın boynu tutuluyor. Açık bir günde, çevredeki adalara kadar görebilirsin. Tramvayla şehri izleme keyfi: Uzun gökdelenleriyle ünlü bir şehirde üstü açık bir bentleyle geziyor havasındaydım. Böylece günü, tramvayın üst katındaki açık görüş alanından çok daha güzel fotoğrafladım.

Dev gökdelenlerin memleketi: Hong Kong'da 5 gün ne yaptım

MÜHENDİSLİK HARİKASI: TSİNG MA KÖPRÜSÜ

Meşgul Ma Wan Kanalı boyunca 1377 metreye yayılan Tsing Ma Köprüsü, İngiltere'deki Humber Köprüsü'den sonra dünyanın en uzun ikinci köprüsü. Ancak, hem otoyol hem de demiryolu taşıyan en uzun köprü kendisi. Kulelerden biri Tsing Yi Adası tarafına ve diğeri ise Ma Wan adasından 120 metre ötedeki yapay adada konuşlanmış halde duruyor. Neyse, tekniğe çok girmeyelim. Bu fotoğrafı ben çekmek isterdim fakat böyle güzel bir açı yakalayamadığım için üzgünüm. Gece çok şahane gözükmüyor mu?..

Dev gökdelenlerin memleketi: Hong Kong'da 5 gün ne yaptım

HONG KONG'UN BEŞİKTAŞ KADIKÖY VAPURU: STAR FERRY

1880'den beri fotojenik Victoria Limanı'nı geçmekte olan ikonik Star Feribotu, gece gündüz, bir ileri bir geri Kawloon ve Hong Kong adasına yolcu taşıyor. Bu, adaları dolaşmanın en keyifli yollarından biri. Metroyla da bağlantı var fakat güzel bir Çin denizi havası almayalım mı?

Dev gökdelenlerin memleketi: Hong Kong'da 5 gün ne yaptım

KENDİNİ BİR ADAYLA SINIRLAMA

Pek çok gezgin Hong Kong adasının bölgedeki 260 adadan sadece biri olduğunun farkında değil. Bu adaların büyük çoğunluğu kırsal ve yerleşimi yok, ancak farklı deneyimler sunan, kolay feribot mesafesinde bir düzine kadar küçük adalar var. Lantau, Macau, Kawloon, Lamma, Cheung ve Tsing Yi başta olmak üzere diğer adalara da havalı bir jet feribotuyla gidebilirsin.

ÇİN'İN VEGAS'I: MACAU

'Çin'in Vegas'ı' olarak bilinen Macau, gerçekten de bir kumar merkez üssü. Burada lüks eğlence dünya çapında iken, şehir bundan daha fazlasını sunacak. Hong Kong Adası'ndan 1 saat uzaklıkta bulunan adaya giderken yanında pasaportun ve birkaç bin Hong Kong doların olsa iyi olur. Çünkü Macau kendi özgürlüğüyle çılgın atan bir bölge: kumar ve ışık şöleni. Asyalıların hafta sonu mekanı bu renkli adaya gitmek bir zahmet değil; dünyanın en büyük kumarhanesi The Venetian'da ünlü bir Çin yıldızını görebilir, çakma Eyfel Kulesi'nde bir fotoğraf çektirir, Venedik teknesinde tur atarsın. Grand Lisboa ve diğer otellerin mimarisine flash patlatmayı pek bir sevdim.

Dev gökdelenlerin memleketi: Hong Kong'da 5 gün ne yaptım

BAKALIM GÜNEY'DE NELER VAR: OCEAN PARK

Kurban olduğum memleketimin güzel mutfağını buldum sonunda! Hiçbir şey için olmasa, yemek yemeye yine gelirim Ocean Park'a. Müslüman misafirlerin beslenme ihtiyaçlarını karşılamak için, Panda Cafe Food To Go'da ve A Float'ta Dalış'ta merkezde bulamadığınız nefis lezzetler var. Tabii burada konumuz yemek değil, dünyanın en büyük eğlence, hayvan teması, deniz memelisi ve okyanus akvaryumu olması. Adanın güney tarafında, Aberdeen tünelinden hemen sonra yer alan Ocean Park fantastik bir temayla büyük bir dağa doğru uzanıyor. Üzerinden geçen teleferik zirveye doğru tırmanırken müthiş bir seyir terası görevi görüyor. Kırmızı pandalardan büyük akvaryuma, heyecan verici turlara kadar, park her yaştan insan için harika bir deneyim.

Dev gökdelenlerin memleketi: Hong Kong'da 5 gün ne yaptım

Yol boyunca ara ara sarı kumlarla kaplı ufak tefek plajlar görüyoruz. Güneyi tam anlamıyla Hong Konglunun yazlığı. Yazın bu bölgeye çok fazla turist geliyor. Bu aylarda oldukça sakin olacak ki, merkezdeki kalabalıktan eser yok. Renkli restoranların sıra sıra dizildiği Güney Hong Kong'u bir ayrı sevdim.

İŞİNE YARAYACAK ÖNERİLER

-Tükürme: Tükürmenin kötü ruhları kovmak için kullanıldığına inanılan Hong Kong’da tükürürken yakalanırsan ya da birisi şikayet ederse 5.000 HKD bir cezası var.

-Acele etme: Bir yerden bir yere giderken hızlı yürüme, zaten istesen de kalabalık buna engel olacak. Özellikle arkadaşların ile seyahat ediyorsan yavaş ol ve birbirinizden ayrılmamaya çalışın. Aksi takdirde, biriniz kesin kaybolur.

-Temmuz ve ağustos aylarında gitme: Aşırı sıcakların olduğu bu aylarda, Hong Kong ziyaretiniz rezalete dönüşebilir. Alışveriş merkezlerinde ve birçok kafelerde, barlarda, restoranlarda klima seviyesi üst düzeyde oluyor.

-Pizza yeme: En önemli fast food yemeklerinden olan pizzayı sakın ama sakın deneme. Çok ama çok ağır bir kokusunun olmasının yanında tadıda katlanacak gibi değil. İçindekilere ne kadar dikkat etseniz de o ağır koku pizzadan çıkmıyor.

-Octopus Kart al: 50HKD gibi bir ücrete alacağın bu kartla bir taşla pek çok kuş vuracaksın. Birçok alışveriş merkezinde, mağaza ve tüm toplu taşımalarda kullanabilirsin.

-Pazarlık et: Muhteşem Çin malı ürünlerinin çok ama çok uygun fiyatlara bulabileceğin pazarlarda ve alışveriş marketlerinde ölümüne pazarlık yap. İkna edeceğine emin ol.

Tekrar görüşmek üzere güzel Hong Kong!

Dev gökdelenlerin memleketi: Hong Kong'da 5 gün ne yaptım

YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir