taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
Dolar
6.5785
Euro
7.2512
Altın
1621.59
Borsa
88059.46
Gram Altın
342.927
Bitcoin
41898.88
fuzulev

Diyarbakır'da elektrik kesintisi

İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şube Başkanı Raci Bilici, kentte yaşanan elektrik kesintileriyle ilgili olarak, 'Soğuk kış şartlarında yaşanan kesintiler, halkın enerjiye ulaşım hakkını direk olarak ihlal etmek anlamına gelmektedir' dedi.


Whatsapp ile paylaş

Diyarbakır'da elektrik kesintisi

Diyarbakır'da elektrik kesintisi

Bir grup dernek üyesi ile Kayapınar ilçesindeki Dicle Elektrik Dağıtım A.Ş (DEDAŞ) önünde açıklama yapan İHD Şube Başkanı Bilici, insan hakları savunucuları olarak Diyarbakır başta olmak üzere bölge genelinde uzun süreden bu yana yaşanan yoğun ve uzun süreli elektrik kesintilerine dikkat çekmek istediklerini söyledi.

'KIŞ ŞARTLARI HALKIN ENERJİYE ULAŞIM HAKKINI İHLAL EDİYOR'

Bölgede sıklıkla yaşanan elektrik kesintilerinin hayatı olumsuz etkilediğini dile getiren Bilici, "Soğuk kış şartlarında yaşanan bu kesintiler, halkın enerjiye ulaşım hakkını direk olarak ihlal etmek anlamına gelmektedir" diye konuştu. Bilici, kesintiler nedeniyle halkın büyük bölümünün ciddi mağduriyetler yaşadığını ifade ederek,  "Bu kesintiler zaman zaman halkın yaşam hakkını dahi ihlale neden olmaktadır. Öyle ki, diyaliz makinesi gibi yaşamsal fonksiyonlar sağlayan cihazlara bağlı yaşamını sürdüren çok sayıda yurttaş, kesintiler olunca ölüme varan tehlikeler geçirmektedir. Halkın ucuz, temiz, sağlıklı ve yenilenebilir enerjiye ulaşımı en tabi ve vazgeçilmez haklardan biridir."  şeklinde konuştu.

ELEKTRİK SEKTÖRÜNÜN YETERSİZLİĞİ

Elektrik sektöründeki yetersizliğin halka fatura edildiğini öne süren Bilici, "Bu yetersizliğin 'kaçak kullanım var' bahanesiyle üstü örtülmek istenmektedir. Yapılan hukuksuz yaklaşımlar bununla da sınırlı değil. Örneğin kayıp-kaçak elektriğin de faturası halka kesilerek, ödemesini yapan vatandaşlar da cezalandırılmaktadır" ifadesini kullandı.

YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir