taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
Dolar
6.0919
Euro
6.6125
Altın
1643.95
Borsa
116829.39
Gram Altın
322.019
Bitcoin
59550.93

Diyarbakır'da HDP'li belediyeye kızan şoförler eylemde

Diyarbakır'da belediye bünyesinde çalışan 500 otobüs şoförü, istedikleri zammı alamayınca yolcuları ücretsiz taşımaya başladı.

DHA | 23.06.2016 - 14:48..
Whatsapp ile paylaş
Diyarbakır'da HDP'li belediyeye kızan şoförler eylemde

Diyarbakır kent merkezi ve ilçeler arasında belediyeye ait toplu taşama araçlarına binenler alışılmadık bir eylemle karşılaştı.

"SİZDEN PARA İSTEMİYORUZ"

Belediye otobüslerine binip Diyarkartı olmayan yolcular şoförlere uzattıkları yol paralarının alınmadığını görünce nedenini sordu. Şoförler, "Sizden para istemiyoruz, geçin oturun" dedi. Şoförlerin neden para almadığı ve yaptıkları eylemin nedeni daha sonra ortaya çıktı.

Diyarbakır'da HDP'li belediyeye kızan şoförler eylemde

HALK MAĞDUR OLMASIN DİYE..

Belediye bünyesinde çalışan yaklaşık 500 şoförün, belediye ile aralarındaki sıkıntıların aşılmaması nedeniyle böyle bir eylemi gerçekleştirdikleri ortaya çıktı. Toplu taşımada çalışan şoförlerin kontak kapatma eylemi gerçekleştirmeyi düşündüğü ancak Ramazan nedeniyle halkın mağdur olmaması için bundan vazgeçerek ücretsiz taşımı gibi bir eyleme gerçekleştirdikleri ifade edildi.

Diyarbakır'da HDP'li belediyeye kızan şoförler eylemde

ASGARİ ÜCRET ZAMMI VERİLMEDİ

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi bünyesinde çalışan şoförlerin, asgari ücret üzerinden ödenen ücretlerine asgari ücrete zam yapılmasına rağmen bunun aylıklarına yansımaması, sosyal hakları, kesilen trafik cezaları gibi sıkıntılar yaşadıkları öğrenildi.

Şoförlerin bağlı bulundukları Genel-İş sendikasının da Belediye ile görüşmelerinin sürdürdüğü ve sorunu çözmek için görüşmelerin devam ettiği kaydedildi. Şoförlerin ücretsiz taşıma eylemlerinin ne kadar süreceğine dair bilgi verilmedi.

"ÜCRET ALMAYANLAR İÇİN TUTANAK HAZIRLAYACAĞIZ"

Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Necati Pirinçioğlu ise, bugün eylem yapan şoförlerin sorun ve istemleri ile ilgili sendikaları ile bir kez daha görüşeceklerini söyledi. Pirinçioğlu, şöyle konuştu: "Sendika ile görüşme halindeydik. Bugün bir kez daha görüşeceğiz. Taleplerin çoğu sözleşmede mevcuttur. Bu yıl ile ilgili hiçbir talep ve sıkıntıları yok. Sonraki 2 yıl asgari ücrete gelip gelmeyeceği belli olmayan zam talepleri ve kaygıları vardır. Araçlarda kameralar var, bu görüntüler ile kimin ücret almadığını tespit edip tutanak tutacağız."

YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir