taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
5.3729
6.09005
1214.2035
93296.84
210.593

Diyarbakır, Şırnak ve Muş'ta terör operasyonu

Lice'de PKK'nın 25 sığınağı imha edildi, Şırnak'ta operasyonda 9 terörist öldürüldü, Muş'ta ise amonyum nitrat eritme makinesi ele geçti.

AA | 05.11.2017 - 09:51..
Diyarbakır, Şırnak ve Muş'ta terör operasyonu

Diyarbakır Valiliği'nden yapılan açıklamada, Lice ilçesi mülki sınırları içerisinde, 2 Kasım'da başlatılan, 'Bayrak-66 Şehit Jandarma Er Mustafa Nergis Operasyonu'nun dün gece başarı ile tamamlandığı belirtilerek, operasyon kapsamında terer örgütü üyelerine ait 1 doğal mağara ile 25 sığınak tespit edilip kullanılamaz hale getirildiği belirtildi.

Diyarbakır'daki operasyonda ele geçirilenler GALERİ

Diyarbakır, Şırnak ve Muş'ta terör operasyonu

ELE GEÇİRİLEN SİLAH VE MÜHİMMATLAR

Valilik açıklamasında şöyle denildi: "Lice İlçesi Hedik Köyü Silkito ve Körtan Mezraları ile Bayırlı Köyü Seyrek ve Sağlık Mezraları mülki sınırları içerisinde, 7 ayrı sığınak içerisine gizlenmiş ve toprağa gömülü vaziyette tespit edilen jelikan bidonlar içerisinde; 50 kilo amonyum nitrat, 57 adet 5.56 milimetre çapında Ball 855 marka fişek, 1 adet M-16 piyade tüfeği fişeği, 6 Kalaşnikof piyade tüfeği şarjörü, 12 adet kütüklük, 1 adet 100’lük boş Bixi mayonu, 3 adet 50’lik boş Bixi mayonu, 10 adet araç aküsü, 247 adet pil, 6 adet 8’li pil bloğu, 2 adet ışıldak, 1 adet aydınlatma bloğu, 4 adet sırt çantası, 35 adet büyük/küçük boy tüp, 2 adet dikiş makinesi, 5 takım terörist kıyafeti, 1 adet 1.000’lik plastik su tankı ile çok miktarda giyim ve yaşam malzemesi ele geçirildi."

Diyarbakır, Şırnak ve Muş'ta terör operasyonu

YİYECEK VE GIDA MALZEMELERİ

Operasyon kapsamında tespit edilen sığınaklarda yine çok miktarda yiyecek ve gıda malzemesi ele geçirildiği belirtilirken, Cumhuriyet Savcısı'nın talimatı uyarınca yiyecek ve giyim maddeleri yerinde imha edilmiş, mühimmatların muhafaza altına alındığı belirtildi.

Diyarbakır, Şırnak ve Muş'ta terör operasyonu

6 BİN KÖK KENEVİR, 15 KG KUBAR, 744 KG ESRAR

Operasyonun narko-terörizmle mücadele faaliyeti kapsamında ise, Lice ilçesi Hedik Köyü mülki sınırları içerisindeki 1 konut ve eklentilerinde yapılan adli ve temas arama faaliyetinde ise, 6 bin kök kenevir bitkisi, 638 kilo 15 gram kubar ve 105 kilo 95 gram toz olmak üzere, piyasa değeri 9.768.500 TL olan toplam 744 kilo 10 gram esrar maddesi ele geçirildiği de açıklandı.

Diyarbakır, Şırnak ve Muş'ta terör operasyonu

ŞIRNAK'TA 9 TERÖRİST ÖLDÜRÜLDÜ

Öte yandan Şırnak Valiliği, Bestler- Dereler bölgesinde bugün düzenlenen operasyonda, 9 PKK'lı terörist, yakın hava desteği ile etkisiz hale getirildiği açıklandı.

Şırnak Valiliği'nden konuyla ilgili yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi: "İlimiz Bestler Dereler bölgesinde 4 Kasım 2017 tarihinde başlayan Şehit İstihbarat Binbaşı Koray Onay operasyonu kapsamında, 5 Kasım 2017 tarihinde Uğur Tepe Bölgesinde tespit edilen 9 kişilik terörist grup, icra edilen yakın hava desteği ile etkisiz hale getirilmiştir. Bölgede operasyonlar aralıksız olarak devam etmektedir."

Diyarbakır, Şırnak ve Muş'ta terör operasyonu

AMONYUM NİTRAT ERİTME MAKİNESİ ELE GEÇİRİLDİ

Muş'ta kış üslenmesi hazırlığı yapan terör örgütü PKK mensuplarına yönelik yapılan operasyonda ise mayın yapımında kullanılan metal ve amonyum nitrat eritme makinesi ile çeşitli malzemeler ele geçirildi.

Konuyla ilgili valilikten yapılan yazılı açıklamada, İl Jandarma Komutanlığı'na bağlı birlikler tarafından 'Şehit J. Üçvş. Serdal Uyanık 2017-142 Operasyonu' yapıldığı ifade edildi.

Diyarbakır, Şırnak ve Muş'ta terör operasyonu

5 TOP BAKIR TEL, 8 TOP KABLO, 9 AKÜ, 2 DEMİR TESTERE...

Açıklamada, "Terör örgütünün Zovank Yaylası (Şenyayla Grubu) bölgesindeki kış üslenmesi ile ilgili hazırlıklarına yönelik icra edilen operasyonda, 1 adet mayın yapımında kullanılan metal ve amonyum nitrat eritme makinesi, 1 adet sırt çantası, 5 top bakır tel, 8 top kablo, 9 adet akü, 2 adet demir testere, 200 adet büyük pil, 1 adet büyük tüp, 1 adet tüp kesme makinesi, 26 adet ayakkabı, 10 adet silikon, 10 adet murç, 3 adet kitap, 250 metre beyaz renkli bez, 1 adet keser, 1 adet su botu, muhtelif mutfak ve giyim malzemesi ele geçirilmiştir. Olayla ilgili adli işlemlere başlanmıştır" denildi.

Açıklamada, halkın huzur ve güvenliği için il genelinde terörle mücadele kapsamındaki operasyonlarda kararlılık vurgusu yapıldı.

Bu reklam google tarafından sağlanıyor?
YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)