taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
Dolar
6.7342
Euro
7.2869
Altın
1618.28
Borsa
89552.61
Gram Altın
350.572
Bitcoin
45018.05

Diz ağrısını hafife almayın

Ortopedi Uzmanı Opr. Dr. Kenan Vasfi Ergun, diz hastalıklarında erken tanının önemli olduğunu belirtti.


Whatsapp ile paylaş

Diz ağrısını hafife almayın

Diz ağrısını hafife almayın

Travma veya kireçlenme nedeniyle dizde ciddi hasar sonucu yürüme, merdiven çıkma gibi günlük basit aktiviteler zor hale dönüşebilirken, yaşam kalitesini yükseltmek için total diz protezi ameliyatı kaçınılmaz hale gelebiliyor.

'YENİDEN BİR DİZ EKLEMİ OLUŞTURULUYOR'

Diz ağrıları ve total diz protezi ameliyatı hakkında bilgi veren Ortopedi Uzmanı Opr. Dr. Kenan Vasfi Ergun, özellikle ağrılarda erken teşhisin hem hasta hem de hekim için çok büyük kolaylıklar sağladığını ifade etti. Opr. Dr. Ergun, "Halk dilinde diz kapağı değiştirilmesi veya dize platin konulması şeklinde bilinen bu ameliyatta hastanın kireçlenmiş veya aşınmış olan diz eklemini açıp, eklem yüzeyini uygun şekilde yontarak ve keserek yeniden bir diz eklemi oluşturuyoruz. Genellikle 60 yaş üstü hastalar bu kapsamda değerlendiriliyor.

Yürümede zorluk, dizini kıvıramama, merdiven çıkmada zorluk ile topallama şikayetleri üzerine bize başvuruyorlar. Kireçlenme vakalarında kurtarıcı ameliyatlar, kapalı veya kemk ameliyatları yapılıyor. Protez ameliyatlarını ise genelde 60 yaşından sonra uyguluyoruz. Aşırı ağrı, yürüyememe, günlük hayatlarını idame ettiremeyen hastalarda bu ameliyat kurtarıcı oluyor. Ameliyat bir saat sürüyor.

'1 GECE YOĞUN BAKIMDA TUTULUYOR'

Hastayı bir gece yoğun bakımda tutuyoruz. Ertesi günü hastayı kendi yatağına alıyoruz ve sonraki birinci gün hastayı yürütmeye başlıyoruz. Erken hareket, hastanın dizini kıvırmaya başlaması ve yürümesi bu ameliyatlarda damar tıkanmasını önlemek açısından çok önemli. İkinci gün ise hastayı merdivene çıkartıp indiriyoruz. Daha sonra yaklaşık dört veya beşinci günde tabucu ediyoruz" dedi.

Diz hastalıklarının ve kireçlenmenin genç yaşlarda, romatizma hastalarında, kaza sonrası dizde travma sonrası, spor yaralanmaları sonrası ile kıkırdak hasarları sonucu olabileceğini söyleyen Dr. Ergun, "Bu hastalıklarda bize erken başvuru ve erken tanı önemlidir. Geç kalınırsa yıllar içerisinde kireçlenme artarak hastalar protez ameliyatı adayı olabiliyor" diye konuştu.

YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir