taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
5.4772
6.19305
1201.77
92708.56
211.743

Doğal anıt nedir

Doğal anıtlar, iklim, yeryüzü şekilleri, bitki örtüsü, rüzgar ve yağmurun etkisiyle ortaya çıkan kendine özgü yapılardır.

Doğa olayları sonucunda meydana gelen doğal anıtlar çeşitli fiziksel etkiler sonucunda oluşmuştur.

Dünyada nadir görünen ve o yere özgü olan anıtlardır. Örneğin ülkemizde peri bacaları yüzlerce yıl boyunca rüzgarın, yağmurun ve karın etkisiyle günümüzdeki halini almıştır.

KAPADOKYA

Doğal anıt nedir

Doğal anıt nedir

PAMUKKALE TRAVERTENLERİ

Doğal anıtlara baktığımızda kültürümüzün önemli parçaları olduğunu görmekteyiz. Ülkemizde yeraltı su kaynaklarının olması doğal anıtları oluşturmuştur. Pamukkale travertenleri de bunlardan biridir.

Doğal anıt nedir

Doğal anıt nedir

İşte ülkemizdeki doğal anıtlar;

DAMLATAŞ MAĞARASI

Alanya ilçesinde yer alan ve bir patlama sonucu bulunan bir mağaradır. Mağara, Antalya için yüksek ölçüde turistik önem taşımanın yanı sıra aynı zamanda astım hastalığının da tedavisi sayılabilecek bir konuma ulaşmıştır.

Doğal anıt nedir

Doğal anıt nedir

CENNET CEHENNEM MAĞARALARI

Mersin’in Silifke ilçesine 21 kilometre uzaklıktaki Narlıkuyu ilçesi yakınlarında bulunan Cennet ve Cehennem mağaraları, yer altı deresinin binlerce yıl kireç tabaklarını eritmesi sonucu yol açtığı erozyon ve tavanında çökmesi ile meydana gelmiş olan çöküklerdir.

Doğal anıt nedir

Doğal anıt nedir

TORTUM ŞELALESİ

18. Yüzyılda Erzurum'un Balıklı Köyü yakınlarında bulunan dağda heyelan oluşması sonucunda Tortum Çayı’nın önü kapanmış ve bu alanda Tortum Gölü oluşmuştur. Göl ile birlikte oluşan Tortum Şelalesi, 22 metre genişliğe sahip olup tam 48 metre yükseklikten dökülmektedir.

Doğal anıt nedir

Doğal anıt nedir

Bu reklam google tarafından sağlanıyor?
YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)