taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
5.7223
6.3286
1505.89
100338.77
277.024
58227.55

Doğu'da öğretmenler formalite evlilik yapıyor

Doğu ve Güneydoğu'da öğretmenler başka yere tayin için formalite evlilik yapmaya başladı.

Haber Merkezi | 03.09.2015 - 08:55..
Whatsapp ile paylaş
Doğu'da öğretmenler formalite evlilik yapıyor

Doğu ve Güneydoğu’da artan terör olayları ve çatışma ortamı eğitime de darbe vurdu. Çatışma bölgesindeki bir okulda görev yapan ve can güvenliği olmadığı gerekçesiyle isminin açıklanmasını istemeyen bir kadın öğretmen, yaşadıklarını anlattı ve meslektaşlarının çaresizlik nedeniyle başka yere tayin için formalite evlilik bile yaptığını söyledi.

Doğu'da öğretmenler formalite evlilik yapıyor

ÖĞRETMENLER TAYİN TALEBİNDE BULUNUYOR

Hürriyet'in haberine göre, okulların başlamasına az süre kala birçok öğretmen çatışmaların olduğu kentlere dönmek istemezken, birçok öğretmen de tayin talebinde bulunuyor. Güvenlik güçlerince hazırlanan raporda ise şu anki çatışma ortamında eğitimde ciddi sorunlar yaşanacağı uyarısı yer alıyor. Eğitimciler, okulların açılmasının 28 Eylül’e ertelenmesinin altında yatan asıl nedenin terör olayları olduğunu da savunuyor.

Doğu'da öğretmenler formalite evlilik yapıyor

(Hakkari ve ilcelerinde yakilan okullar)

43 İLÇEDE PKK'NIN EYLEMLERİ SÜRÜYOR

Güvenlik birimlerinin tespitlerine göre, Doğu ve Güneydoğu’da “kanton provası yapılan” 12 ilçe yüksek riskli olmak üzere toplamda 43 ilçede çatışma ortamı sürüyor. PKK militanları ile gençlik yapılanması YDG-H’nin bu bölgelerde hendekler kazdığı, patlayıcılar yerleştirdiği, çatışmaya girdiği, bu nedenle siviller açısından yüksek risk teşkil eden bölgeler oluştuğu belirtiliyor.

Doğu'da öğretmenler formalite evlilik yapıyor

ÇOĞU OKUL HASARLI

Terör ögütü mensuplarının çatışmaları şehir merkezine taşımasıyla birlikte başta kamu binaları olmak üzere birçok okulda hasarlar oluştuğu da raporlarda yer alıyor. Çatışma bölgesinde kalan birçok okulda roket saldırıları, patlayıcılar ve kurşunlamalar nedeniyle hasarlar oluştuğu, bazı yerlerde ilçe milli eğitim müdürlüklerinin güvenlik gerekçesiyle işlem yapamadığı da tespitler arasında.

Bu gelişmeler bölgede göreve başlayacak öğretmenler arasında da büyük tedirginlik yaratıyor. Terör örgütünün kamu görevlilerine yönelik kaçırma, tehdit, kimlik ve yol kontrolü gibi eylemleri de gözönüne alınınca bölgede görevli birçok öğretmenin okullarına gitmek istemediği de ortaya çıktı.

Doğu'da öğretmenler formalite evlilik yapıyor

ÖĞRETMENLER RAPOR ALIYOR, İZNE AYRILIYOR, FORMALİTE EVLİLİK YAPIYOR

Öğretmenlerin çoğunun rapor alarak, tayin isteyerek, ücretli izne ayrılarak ve formalite evlilikler yaparak bölgeye gitmek istemediği öğrenildi. Milli Eğitim Bakanlığı’nın ise bu duruma çözüm için yeni atanacak 37 bin öğretmenin büyük bir bölümünü bölgede görevlendireceği iddia edildi.

Doğu'da öğretmenler formalite evlilik yapıyor

"EN UFAK OLAYDA OKULUMUZ TAŞLANIYOR"

Çatışma bölgesindeki bir okulda görev yapan ve can güvenliği olmadığı gerekçesiyle isminin açıklanmasını istemeyen bir kadın öğretmen, yaşadıklarını anlattı. Meslektaşlarının çaresizlik nedeniyle başka yere tayin için formalite evlilik bile yaptığını anlatan kadın öğretmen, “Okullar açılana kadar ailemin yanındayım. Onlar benden daha tedirgin. Öğrenciler arasında bile ‘bizden değil’ düşüncesi hâkim. En ufak bir olayda okulumuz taşlanıyor. Bizler için, ‘Batıdan gelmeler’ ibaresi kullanılıyor. Korku içinde yaşıyorum. Can güvenliğimiz yok. Batman’a karayoluyla gideceğim. Hangi yolların güvenli olduğunu bilmiyorum. Mümkün olsa oraya asla dönmeyeceğim” dedi.

Doğu'da öğretmenler formalite evlilik yapıyor

Bu reklam google tarafından sağlanıyor?
YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir