taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
Dolar
6.1024
Euro
6.6257
Altın
1645.68
Borsa
116829.39
Gram Altın
322.874
Bitcoin
59659.99

Doktora yumruğa 10 ay hapis cezası hekimleri sevindirdi

Bir hasta yakınının doktora saldırması sonucu mahkemeden, 10 ay hapis cezası çıktı. Bu karar, emsal niteliği taşıması amacıyla doktorları mutlu etti.

AA | 13.01.2020 - 16:26..
Whatsapp ile paylaş

İstanbul’daki bir tıp merkezinde gerçekleşen olayda, bir doktor hasta yakını tarafından sözlü ve fiziksel saldırıya uğramış, doktorun kafasına hayati tehlike oluşturacak şekilde yumruk atan hasta yakını, aynı zamanda doktora hakaret edip tehditler savurmuştu.

Olayda yaralanan doktorun şikayeti üzerine Hukukçu Hekimler Derneği tarafından hasta yakınına dava açılmış, Hukukçu Hekimler Derneği Başkanı Dr. Av. Cengiz Bayram’ın vekaletnamesini aldığı dosyanın takibini avukat Nurhan Demirhan yaptı.

İstanbul 16. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen davada tarafları dinleyen mahkeme heyeti, sanığa 10 ay 25 gün hapis cezası verdi.

Doktora yumruğa 10 ay hapis cezası hekimleri sevindirdi

Hukukçu Hekimler Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Av. Dr. Cengiz Bayram, "Hasta yakını tarafından 2 yıl önce şiddete maruz kalarak beyaz kod veren hekim arkadaşımızın Hukukçu Hekimler Derneği olarak yanında yer aldık. Açtığımız davada karar verildi. İstanbul 16. Asliye Ceza Mahkemesince sanık, hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına yer olmadığına dair karar ile 10 ay 25 gün hapis cezasına mahkum edildi. Bu cezanın emsal teşkil ederek bundan sonraki süreçte hastanelerde bu tür şiddet uygulayanlara caydırıcı olacağını ümit ediyoruz. Sağlık merkezleri hastaların bir an önce sağlığına kavuşması için fedakarca çalışılan güzide yerlerdir. Son yıllarda sağlıktaki şiddetin dozacının artması ve caydırıcı cezaların gelmemesi üzerine artan şiddet eylemlerine karşı hukuk alanında verdiğimiz bu gayretlerle bu tür haberlerin daha az yaşanacağı ümidindeyiz. Sağlık çalışanları sadece işini yapmak istiyor. Hastaları iyileştirme ve evlerine şifa ile göndermek istiyor. Tek amacımız sağlıktaki şiddetin bitmesidir.’’ dedi.

YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir