taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
5.76165
6.51935
1313.595
99835.31
243.379

Dünya Türkiye'deki seçimleri nasıl gördü

Dünya basını, Türkiye'deki yerel seçimleri Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın "kesin zaferi" olarak yorumladı.

31.03.2014 - 11:19..
Whatsapp ile paylaş

Dünya Türkiye'deki seçimleri nasıl gördü

CNN: MUHALEFETE OSMANLI ŞAMARI

“Erdoğan yerel seçimlerde zaferini ilan etti” başlığı kullanılan CNN'in internet sitesinde, seçim sonrasında Başbakan Erdoğan’ın yaptığı konuşmaya yer verildi. Haberde, Erdoğan’ın seçim sonuçlarını “Türkiye’de demokrasinin zaferi” olarak ilan ettiği kaydedildi.

Başbakan Erdoğan’ın muhalefete sandıkta “Osmanlı şamarı” attığı ifade edilen haberde, Türkiye’de yerel seçimlerin Erdoğan’ın gücünün testi olarak görüldüğüne işaret edildi.

WASHİNGTON POST: RAHAT BİÇİMDE

Washington Post’un haberinde “Türkiye Başbakanı'nın partisi yerel seçimlerde birinci parti oldu” başlığıyla, “yolsuzluk skandalı ve şikayetlere rağmen” AK Parti’nin seçimleri “rahat biçimde” kazandığı değerlendirmesinde bulunuldu. Haberde, “Pazar gününün sonuçları, Başbakan Erdoğan’ın popülaritesinin skandaldan çok az etkilendiğini ve Erdoğan’ın öngörülebilir bir gelecek için iktidarda kalmasına zemin hazırladığını gösteriyor” ifadesi kullanıldı. AP’nin haberini kullanan ABC News'da Erdoğan’ın “kesin bir zafer” kazandığı belirtildi.

BLOOMBERG: MUHALEFET PEK GEDİK AÇAMADI

Bloomberg’in haberinde de Başbakan Erdoğan’ın yerel seçimde zafer kazandığı ve “hainlerin” peşinden gideceğini açıkladığı kaydedildi. Haberde, “Erdoğan’ın iktidarındaki en kötü siyasi kriz sırasında bile, muhalefet, 2002’de iktidara geldiğinden beri her seçimi kazanan AK Parti’nin egemenliğine pek gedik açamadı” yorumu yapıldı. Wall Street Journal da Başbakan Erdoğan’ın iktidarının referandumu olarak görülen yerel seçimlerden AK Parti’nin “kesin zaferle” çıktığına vurgu yaparak, bunun cumhurbaşkanlığına adaylık için Erdoğan'a “zemin hazırladığına” işaret etti.

ERDOĞAN AÇIK ARA KAZANDI

New York Times’ın haberinde de "Başbakan Erdoğan’ın, iktidarına meydan okuyan Gezi Parkı odaklı gelişmeler ve yolsuzluk soruşturmalarına rağmen yerel seçimleri kazandığı" belirtildi. Haberde, “Seçmenler, Erdoğan’ın 11 yıllık iktidarına ilişkin bir referandum olarak görülen yerel seçimlerde, AK Parti’ye yeni bir sağlam zafer kazandırdı” değerlendirmesinde bulunuldu. Haberde, sonuçların Erdoğan’ı, cumhurbaşkanlığı için yarışarak veya dördüncü kez Başbakan olmak için partisinin kurallarını değiştirerek iktidardaki zamanını uzatmaya yönelik arayışlara girmeye cesaretlendirebileceği bildirildi. 

LOS ANGELES TİMES: AÇIK ARA

Los Angeles Times’ın haberinde de “Yolsuzluk skandalına rağmen Başbakan Erdoğan’ın partisinin yerel seçimleri açık ara kazandığı” belirtildi. Haberde, AK Parti’nin seçimlerde “oldukça büyük bir zafer kazandığı” vurgulandı. Time dergisinin haberinde de yerel seçimlerde AK Parti’nin "kararlı bir zafer" kazandığı ifade edilerek, bu sonuçların Başbakan Erdoğan’ın son zamanlarda karşı karşıya kaldığı problemlerle baş etmesine yardım edebileceği ifade edildi. Haberde, seçim sonuçlarının Erdoğan’ı ağustostaki cumhurbaşkanlığı seçimleri için cesaretlendirebileceği değerlendirmesinde bulunuldu.

GUARDİAN: AKP ÖNEMLİ BİR ZAFER KAZANDI

Guardian ise seçimden önce "güç durumda" olduğunu hatırlattığı Başbakan Erdoğan'ın hakkındaki ciddi suçlamaları püskürtmüş göründüğünü belirtiyor. Gazete Türkiye'deki yerel seçimlerin Başbakan Erdoğan'ın popülaritesini ölçen bir barometre olarak görüldüğünü, AKP'nin ise önemli bir zafer kazandığını vurgulamış.

''SERT BİR HESAPLAŞMA DÖNEMİ''

Guardian'a göre Erdoğan muhtemelen seçimler sonrası güç mücadelesinde daha da fazla hakimiyet sağlamaya çalışacak. Gazetenin haberinde şu satırlar da yer almış: "Seçimlerdeki başarısı Erdoğan'ı ağustos ayında cumhurbaşkanı adayı olması yolunda cesaretlendirecektir. Bazıları bu başarının otoriter eğilimleri artırmasından, siyasetteki ve devlet kurumlarındaki muhaliflere karşı sert bir hesaplaşma döneminin habercisi olmasından korkuyor."

FİNANCİAL TİMES: CUMHURBAŞKANLIĞINA ADAYLIK SİNYALİ

Financial Times'a göre Erdoğan, Gülencilere karşı yakında harekete geçeceğinin sinyalini şu sözlerle verdi: "Kaçanlar kaçtı. Bazıları yarın da kaçabilir ha...Bundan sonra, dedim ya, inlerine gireceğiz. Hesabını ödeyecekler. Bedelini ödeyecekler." 

Yine Financial Times'a göre Erdoğan'ın zafer konuşmasında, cumhurbaşkanlığına aday olabileceğinin sinyali ise şu sözlerde saklı: "Bundan sonra da bu can, bu tende oldukça, üzerimize hangi emanet yüklenirse Allah'ın izniyle ona sadakatle sahip çıkmaya çalışacağız."

Dünya Türkiye'deki seçimleri nasıl gördü

Yunanistan basını, Türkiye’de gerçekleştirilen mahalli seçimleri yakından takip etti. Birçok gazete, sayfalarında Erdoğan hükümetinin kazandığı seçim zaferine vurgu yaptı.

''SULTAN ERDOĞAN MAĞLUBİYETE BİLE İZİN VERMEDİ''

Ülkenin en çok satan gazetelerinden Eleftherotipia, “Sultan Erdoğan mağlubiyete bile izin vermedi” başlıklı haberinde, Erdoğan’ın zafer kazandığına dikkat çekti. Gazete, seçim sonuçlarının ajanslar tarafından farklı şekilde geçildiğini de belirtti. Gazete ayrıca, “Erdoğan 2009 belediye seçimlerinden de yüksek oy aldı ve rakiplerinin dilini yutturdu” yorumunda bulundu.

ETHNOS: ERDOĞAN'IN BÜYÜK SEÇİM ZAFERİ

Ethnos gazetesi ise, “Erdoğan’ın büyük seçim zaferi” başlığını kullandı. Gazete ayrıca, “Türk Başbakanı belediye seçimlerinden kazançlı çıktı. Seçimlerde kan aktı, 8 ölü” başlıklarını kullandı.

PROTO THEMA: MONTAJ SİYASETİ KAYBETMİŞTİR

Bir başka gazete ’Proto Thema’, internet sitesinde “Erdoğan’ın seçim zaferi” başlığını kullandı. Gazete ayrıca, Erdoğan’ın “Montaj siyaseti kaybetmiştir” açıklamasında bulundu, "Kaset ve ekonomik skandallarına rağmen seçimi kazanmayı başardı” yorumunu getirdi. Gazete Başbakan’ın balkon konuşmasına da değinerek, “Türk Başbakanı tüm ailesi ile balkona çıkıp poz verdi” yazdı.


Bu reklam google tarafından sağlanıyor?
YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir