Euro
10.136
-0.04%
Dolar
8.6478
0.01%
Altın
486.06
-0.4%
Borsa
1.419
0%
Bitcoin
397.349
-4.20%
21ºC
İstanbul
Açık 21 C

  Güney Kore'de de halk sokaklara indi

  Güney Kore'de Cumhurbaşkanı Park Gun-hye'nin istifasını isteyen yüz binler sokaklara çıktı.
  • 12.11.2016 - 10:15
  Güney Kore'de de halk sokaklara indi

  Göstericilerin Cumhurbaşkanlığı Sarayı’na ulaşmasını engellemek için çok sayıda polis görevlendirildi. Park, yakın dostu Choi Soon-sil’in devlete ait gizli belgelere ulaşmasına izin vermekle suçlanıyor. Skandalın patlak vermesinin ardından Park’ın halk nezdindeki güvenilirlik dip yaptı.

  YOLSUZLUKLA SUÇLANIYOR

  Güney Koreli şirketlerden büyük miktarda para sızdırmakla suçlanan Choi, dolandırıcılık ve idari yetkiyi kötüye kullanma suçlamasıyla ev hapsinde tutuluyor. Park, iddiaların ortaya çıkması üzerine özür dilemişti. Kişisel ilişkisine çok fazla güvendiğini ve yaşananlara dikkatle bakmadığını itiraf eden Park, “Üzücü fikirler, geceleri beni uyutmuyor. İnsanların kalplerini onarmak çok zor olacak. Utanç duyuyorum” dedi.

  9 MİLYON DOLAR ELE GEÇİRDİĞİ İDDİA EDİLİYOR

  Choi, Park ile ilişkisini kullanarak iş adamlarını bazı vakıflara bağış yapmaya zorlamakla suçlanıyor. Cumhurbaşkanı’nın önemli konuşma metinlerini kaleme aldığı ortaya çıkan Choi'un ayrıca kültürel ve spor faaliyetlerini destekleme adı altında, yardım kuruluşlarından zimmetine yaklaşık 9 milyon dolar geçirdiği iddia ediliyor. Yanlış yapan herkesin cezalandırılacağını söyleyen Park, savcılar tarafından soruşturulmaya hazır olduğunu söyledi.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir