Euro
%
Dolar
%
Altın
%
Borsa
%
Bitcoin
151.139
0.56%
8ºC
İstanbul
Açık 8 C

  2012 yılının kişisi Barack Obama

  Time dergisi 2012 yılının kişisi olarak ABD Başkanı Barack Obama'yı seçti.
  • 19.12.2012 - 15:01
  2012 yılının kişisi Barack Obama

  2012 yılının kişisi Barack Obama #1

  NBC'de yayınlanan 'Today' programına katılan derginin editörlerinden Rick Stengel, 2012'de 'yılın kişisi' olarak ABD Başkanı Barack Obama'nın seçildiğini duyurdu. Stengel, seçimin gerekçesini, "Obama'nın, demografik ve kültürel olarak değişim geçiren yeni ABD'nin arkasındaki isim" olarak açıkladı.

  "70 yıldır kimsenin yüzleşemeyeceği işsizlik rakamlarına karşın Obama'nın yeniden seçilmeyi başardığına" dikkat çeken Stengel, Obama'nın ayrıca Franklin Roosvelt'ten sonra yüzde 50'nin üzerinde oy alarak iki seçimi de kazanan ilk Demokrat başkan olduğunu belirtti.

  OBAMA'NIN SEÇİLMESİ İÇİN PEK ÇOK SEBEP VAR

  TIME dergisinin internet sitesinde yer alan yazıda da Obama'nın seçimlerde Latin Amerika kökenlilerin yüzde 71'inin, Afro Amerikalılar'ın yüzde 93'ünün, Asya kökenlilerin yüzde 73'ünün ve 30 yaş altındaki seçmenlerin yüzde 30'unun oyunu aldığının altı çizildi ve "Obama'nın seçilmesi için pek çok sebep olabilir ama en önemlisi; ABD ulusunun nüfus yapısı değişiyor ve Obama'nın en büyük özelliği de bunu harekete geçirebilmesi" denildi.

  KİM'E NİYET!

  Yılın kişisi iki adımda seçiliyor. İlk adımda, hazırlanan 40 kişilik liste okuyucular tarafından oylanıyor. Bu yılki anketten Kuzey Kore'nin yeni lideri Kim Jong-un 5 milyon 635 bin oy alarak açık ara birinci çıkmış, ikinci sıra da da 2 milyon 366 bin oy olan Amerikalı komedyen Jon Stewart yer almıştı. Ancak ankette birinci çıkmak, yılın kişisi seçilmek için yeterli değil. Asıl seçimi, anket bitiminden sonra derginin belirlediği bir kurul veriyor. Obama, bu yıl 89 bin 182 oy alarak okuyucu anketinde ancak 18'inci sırada yer alabilmişti. Rick Stengel, kız öğrencilerin okula gitmesi için çaba harcayan ve Taliban tarafından vurulan Malala Yusufzai'nin ikinci seçildiğini duyurdu. Seçici kurulu önüne gelen finalistler arasında Apple'ın yeni CEO'su Tim Cook, Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi ve bilimadamı Fabiola Gianotti vardı.

  ANKETTEN BİRİNCİ ÇIKMAK ERDOĞAN'A YETMEMİŞTİ

  Geçen yıl okuyucu anketinde en çok oyu Başbakan Tayyip Erdoğan almış ancak TIME yılın kiş,si olarak dünya çapındaki protestocuları seçmişti.

  2012 yılının kişisi Barack Obama #2

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir