Petrol
95.78
-0.84%
Euro
18.1561
-0.57%
Dolar
18.0854
0.04%
Altın
1.016
-0.51%
Borsa
302
0.00%
Bitcoin
387.015
-7.98%
24ºC
İstanbul
Açık 24 C

  3 PKK'lının Paris'te öldürülmesi ile ilgili sır çözülüyor

  Zanlı Ömer Güney'in Türkiye'deki bağlantılarını tespit eden MİT gerekli belgeleri Paris'e gönderiyor. Fransızların yakında cinayetin bağlantılarını açıklaması bekleniyor.
  • 28.04.2014 - 09:47
  3 PKK'lının Paris'te öldürülmesi ile ilgili sır çözülüyor

  3 PKK lının Paris te öldürülmesi ile ilgili sır çözülüyor #1

  Paris'te üç PKK'lı kadının öldürülmesiyle ilgili sır cinayetlerdeki sis perdesi kalkıyor. Şüpheli Ömer Güney'in, Türkiye'ye geldiğinde kimlerle görüştüğü tespit edilirken, bağlantılar ortaya çıkartıldı. Paris'te 9 Ocak 2013'te öldürülen PKK'lı Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Söylemez suikastlarına ilişkin soruşturmayı yürüten Paris Asliye Hukuk Mahkemesi Terörle Mücadele Birimi Asbaşkanları Jeanne Duye ve Cristophe Teissier ile Birinci Asbaşkan Laurence Le Vert, cinayetlerin faili Ömer Güney hakkında Türkiye'den adli yardım talebinde bulunarak "istinabe belgesi" hazırlamış, "Acil" koduyla Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na göndermişti. Cinayete ışık tutacak telefon numaralarını incelemeye alan Anayasal Suçlar Bürosu Savcısı Sadık Bayındır'ın, numaraları MİT'e verdiği ve incelenmesini istediği öğrenildi.

  3 PKK lının Paris te öldürülmesi ile ilgili sır çözülüyor #2

  ADLİ YARDIM İSTENDİ

  İstihbarat birimleri Ömer Güney'in kimlerle iletişime geçtiği yönünde geniş çaplı bir soruşturma yaptı. Soruşturmada, bu numaraları kullananların yakınlık analizleri de yapılarak tüm bağlantılar ortaya çıkartıldı. İstihbarat birimleri, Güney'in Türkiye'de irtibata geçtiği numaraların kime ait olduğunu tespit ederken bu kişilerin de kimlerle iletişime geçtiğini tespit etti. Savcı Bayındır bu kişilerin ifadesini aldı, detaylı bir dosya hazırladı. Tespit edilen isimler üzerinden örgütsel bağlantıları incelemeye alırken, numara sahipleri ve irtibatları ile soruşturmanın büyüyeceği öğrenildi. Son bilgiler adli yardım olarak Paris'e iletilirken, Fransız istihbaratının bu doğrultuda suikastların hangi bağlantılarla işlendiğini açıklaması bekleniyor.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir