Petrol
85.56
-1.86%
Euro
18.1363
-0.12%
Dolar
18.5017
-0.02%
Altın
987.97
0.00%
Borsa
3180
0.00%
Bitcoin
360.835
-0.18%
24ºC
İstanbul
Çok bulutlu 24 C
  300 mermilik operasyon sonrası telefona sarıldılar

  300 mermilik operasyon sonrası telefona sarıldılar

  Operasyon, Fransız özel timini şoka soktu..
  • 23.03.2012 - 16:54

  300 mermilik operasyon sonrası telefona sarıldılar #1

  Fransa'da 10 günde düzenlediği üç saldırıda yedi kişiyi öldüren cihat yanlısı Muhammed Merah'ın ölü ele geçirildiği operasyona katılan özel harekat polislerinin, yaşadıkları şoku uzun süre üzerlerinden atamadığı belirtildi. Çekilen görüntülerde, polislerin, operasyonun hemen ardından telefona sarıldığı gözlerden kaçmadı..

  'ARALIKSIZ VE ÇETİN BİR ÇATIŞMA OLDU'

  Fransa İçişleri Bakanı Claude Gueant, Cezayir asıllı Fransız Merah'ın evine düzenlenen 32 saatlik operasyonla ilgili bilgi verirken, şöyle konuştu:

  "Banyoya saklanan katil, ölümüne ateş açarak dışarı çıktı. Aralıksız ve çetin bir çatışma oldu. Operasyona katılan bir özel harekat polisi bana hayatında böylesine vahşice bir saldırı görmediğini söyledi."

  300'DEN FAZLA MERMİ KULLANILDI

  AFP'ye konuşan bir emniyet kaynağı ise iki özel harekat polisinin, 300'den fazla merminin kullanıldığı çatışmanın ardından şoka girdiğini söyledi.

  FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYIN

  7 KİŞİYİ ÖLDÜRDÜ

  Kendisini El Kaide militanı olarak tanımlayan Merah'ın düzenlediği saldırılar, Fransa kamuoyunda ve dünyada büyük yankı bulmuştu. Merah, son 10 gün içerisinde üçü Kuzey Afrika kökenli Fransız askeri, diğerleri ise Yahudi olmak üzere yedi kişiyi vurarak öldürmüştü.

  PENCEREDEN ATLARKEN BAŞINDAN VURULDU

  Derinleştirilen soruşturma sonucunda bulunan ipuçları Fransız polisini, Toulouse kentinde Merah'ın yaşadığı eve yönlendirmişti. Polisle çatışmaya giren Merah'ın, pencereden atlarken başından vurularak öldürüldüğü açıklanmıştı.

  Fransız basınına konuşan üst düzey bir yetkili, bugün yaptığı açıklamada, Pakistan'ı ziyaret ettiği belirtilen Merah'ın, El Kaide ile bağlantısı olduğu veya bu grup tarafından eğitildiğine dair ellerinde şu ana kadar bir kanıt olmadığını söyledi.

  BAŞBAKAN: SALDIRILAR ÖNCEDEN ENGELLENEMEZDİ

  Fransa Başbakanı Francois Fillon, hakkında istihbarat sahibi olunan Merah'ın gerçekleştirdiği saldırıların önceden engellenebileceği yönündeki suçlamaları reddetti.

  Fillon, "Merah'ın Afganistan'a gittiği biliniyordu. İstihbarat servisleri tarafından yeterince uzun süre izlendi. Tüm birimler işlerini kusursuz şekilde yaptı. Ancak (Merah'ın) böylesine vahşice bir eyleme girişebilecek kadar tehlikeli bir adam olduğu sonucuna varılmadı" dedi.


  Görüş Bildir