Euro
9.7066
0.04%
Dolar
8.1429
-0.14%
Altın
454.32
-0.65%
Borsa
1.387
-0.45%
Bitcoin
494.400
1.14%
Vakıf Katılım
kalan süre
Sahur
04:54
Öğle
06:24
İkindi
13:10
İftar
16:50
Yatsı
19:46

  4 Türk işçi Irak'ta iki haftadır gözaltında

  Irak'ın Erbil kentinde 4 Türk işçisi, terör örgütü IŞİD ile bağlantıları olduğu iddiasıyla iki haftadır gözaltında tutuluyor.
  • AA
  • 14.04.2015 - 12:59
  4 Türk işçi Irak'ta iki haftadır gözaltında

  4 Türk işçi Irak ta iki haftadır gözaltında #1

  Ailelerden alınan bilgiye göre bir Türk firmasının üstlendiği inşaatta çalışan Yasin Abur (23), İstanbul'a dönmek isterken Erbil Uluslararası Havalimanı'nda sakalı ve giyimi nedeniyle Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) polisinin dikkatini çekti. Polis, şüphelendiği Abur'u gözaltına alıp sorguladı.

  İKİ HAFTADIR GÖZALTINDALAR

  Bu olaydan bir hafta sonra Facebook'ta, Abur'un arkadaşları olduğu tespit edilen ve Erbil'de inşaatta çalışan 3 kişi daha Murat Kav (26), Adem Kav (30) ve Yaşar Atmaca (22) 31 Mart'ta gözaltına alındı. Yaklaşık iki haftadır gözaltında tutulan kişilerin durumu hakkında henüz ailelerin eline bir bilgi ulaşmış değil.

  AİLELER ERBİL BAŞKONSOLOSLUĞUNA BAŞVURDU

  Kendisi de Erbil'de aynı inşaatta çalışan Ramazan Kav, gözaltındaki oğlu Murat Kav ve yeğeni Adem Kav ile diğer iki yakınının serbest bırakılması için Türkiye'nin Erbil Başkonsolosluğu'na başvurdu.

  AA muhabirine konuşan Kav, Aksaray'ın Gülağaç ilçesinden gelen 40 arkadaşla 4 aydır bir Türk firmasının üstlendiği inşaatta çalıştıklarını söyledi. Türkiye'ye dönüş hazırlığı yaptıkları bir zamanda gözaltıların yaşandığını belirten Kav, "Bu olay üzerine tüm işçiler, Türkiye'ye döndü. Bir tek ben kaldım, gözaltındaki yakınlarımı kurtarmak için" dedi.

  SAKALLI VE ŞALVARLI FOTOĞRAF

  Kav, "Yasin Abur, oğlunuz ve diğerleri neden gözaltına alındı?" sorusu üzerine şunları söyledi:

  "Yasin Abur, sakallı ve şalvarlı olduğu için şüpheli bulunmuş olabilir. Facebook'taki profil fotoğrafında siyah zemin üzerine beyaz renkte 'la ilahe illallah' yazıyordu. IŞİD ile savaşan Kürt asayişi, bunu sakıncalı bulmuş olabilir. Oğlum ve yeğenim de gözaltına alınan Abur'un Facebook arkadaşları. Bu nedenle aralarında nasıl bir alaka var diye gözaltına almış olabilirler. Muhtemelen bunun üzerine sorgulanıyorlar."

  IŞİD'LE BİR ALAKAMIZ YOK

  IŞİD'le hiçbir şekilde alakaları olmadığını vurgulayan Kav, "Yasin Abur gözaltına alındıktan sonra çalıştığımız Türk firması, polisin şantiyeye geleceğini önceden bize bildirdi. Bir korkumuz olmadığı için rahattık. Fakat 31 Mart gecesi şantiyeye gelen kar maskeli 15 polis, söz konusu üç kişiyi gözaltına aldı" diye konuştu.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir