Petrol
115.32
1.01%
Euro
17.4088
-0.86%
Dolar
16.1911
-0.96%
Altın
964.88
-0.79%
Borsa
2439
0.00%
Bitcoin
476.311
0.93%
18ºC
İstanbul
Güneşli 18 C

  Obama: Öldürmekte çok iyiyim

  ABD Başkanı Obama'nın söylediği iddia edilen sözleri ABD'yi karıştırdı.
  • 04.11.2013 - 06:35
  Obama: Öldürmekte çok iyiyim

  Obama: Öldürmekte çok iyiyim #1

  ABD Başkanı Obama’nın 2012’de insansız hava aracı (İHA) saldırılarıyla ilgili “öldürmekte çok iyi olduğunu” söylediği iddia edildi. Bu sözlerin İHA saldırılarının tartışıldığı bir dönemde ortaya çıkması tepkileri artırdı..

  ABD Başkanı Barack Obama’nın 2012 başkanlık seçimleri sırasında, yardımcıları ile gerçekleştirdiği bir toplantıda insansız hava araçları (İHA) saldırılarını kastederek “İnsan öldürmekte gerçekten iyiyim” dediği iddia edildi. Gazeteciler Mark Halperin ve John Heilemann’ın 2012 başkanlık seçimlerini konu edindiği “Double Down” adlı kitabında yer verdiği bu söz, büyük tartışmalara yol açacak gibi gözüküyor. Obama’nın sarf ettiği belirtilen bu ifadenin Pakistan’a düzenlenen İHA saldırısında Taliban liderinin öldürülmesinin ardından ortaya çıkması ise dikkat çekici.

  OBAMA TABUTUNA ÇİVİ ÇAKTI

  Obama’nın sarf ettiği iddia edilen sözlere yer veren Yahoo News ve Business Insider siteleri, “Bu sözler 2009 Nobel Barış Ödülü sahibine uymuyor” yorumunda bulundu. Washington Post’un haberine ise “Obama tabutuna bir çivi daha çaktı”, “Bu sözleri (George W.) Bush söyleseydi ortalık karışırdı” gibi yorumlar yapıldı.

  OBAMA GAZETECİLER TARAFINDAN ELEŞTİRİLİYOR

  Obama’nın İHA politikası uzun zamandır uluslararası örgütler, gazeteciler ve insan hakları aktivistleri tarafından eleştiriliyor. Pakistan hükümeti de topraklarına düzenlenen İHA saldırılarının sona erdirilmesi için Amerikan yönetimine baskı uyguluyordu. Pakistanlı yetkililer de Pakistan Talibanı’nın lideri Hekimullah Mesud’un geçtiğimiz günlerde İHA saldırısı sonucu öldürülmesine büyük tepki göstermiş, barış görüşmelerinin sekteye uğradığını söylemişti. ABD ile ilişkilerin gözden geçirileceğini belirten Pakistan hükümeti, ABD büyükelçisini çağırdı.

  ÇOK ÇABA SARFETTİK

  Pakistan İçişleri Bakanı Chaudhry Nisar, haftalardır çok çaba harcadıklarını ve sonunda müzakerelerin başladığını kamuoyuna açıklamayı düşündüklerini; ancak Mesud’un öldürülmesiyle bunun gerçekleşemediğini belirtti. ABD’nin İHA saldırısına tepki gösteren Pakistanlılar, sokaklara çıkarak gösteri düzenlerken Taliban da liderlerinin ölümünün intikamını intihar saldırılarıyla alacaklarını açıkladı.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir