Petrol
76.7
0.72%
Euro
19.6351
-0.27%
Dolar
18.6408
0.01%
Altın
1.075
0.37%
Borsa
5005
3.08%
Bitcoin
323.810
-0.16%
15ºC
İstanbul
Bulutlu 15 C

  '65 Türk şoför İsrail'de rehin alındı'

  Türkiye'den kiralanan ve içinde 65 TIR bulunan bir geminin, şoförleriyle birlikte İsrail'de rehin tutulduğu öne sürüldü.
  • 21.05.2013 - 11:21
  '65 Türk şoför İsrail'de rehin alındı'

   65 Türk şoför İsrail de rehin alındı #1

  Türk Sisa Shipping Lines Denizcilik şirketinin Yunan bir firmadan kiraladığı Ro-Ro tipi yük gemisi geçen ay İskenderun Limanı'ndan yüklü 65 TIR'ı alarak, Hayfa Limanı'na hareket etti. Yükü Ürdün'ün Umman kentine indiren Tırlar, daha sonra Umman'dan aldıkları yaş sebze ile Hafya Liman İşletmesi'ne geldi. Şoförler Türkiye'ye dönmeyi beklerken gemi ve içindeki 65 TIR'a liman işletmesinin firmadan alacağına karşılık el konulduğunu savundu.

  BİR AYDIR BEKLİYORLAR

  ,Yaklaşık bir aydır limanda tutulan TIR'ların şoförlerinin sağlık sorunları ile karşılaştığı, yükledikleri sebze ve meyvelerinde bozulduğu için zarara uğradıkları belirtildi. Gemiye ve tırlara el koyarak Türkiye'ye dönmelerine izin vermeyen liman işletmesinin, şoförlerin pasaportlarına da el koydukları ifade edildi. Şırnak'ın İdil ilçesindeki yakınlarını arayan Türk şoförlerden Nezir Zan, nakliyat firması olan denizcilik şirketinin liman işletmesine olan borcu karşılığında kendilerini rehin tuttuğunu ve 65 şoförün borç yüzünden mağdur edildiğini öne sürdü.

  CENAZEYE BİLE İZİN YOK

  Zan, "Ben ve 64 arkadaşım yaklaşık bir aydır Hayfa Limanında rehin durumundayız. Çalıştığımız firmanın borçla ilgisinin bulunmamasına karşın Sisa Shipping Lines Denizcilik firmasının borcu gerekçe gösterilerek mağdur ediliyoruz. Bu durum üzerine liman yetkilileri ile görüşme yaptık. Araçlarımızı bırakarak, evlerimize dönmek istediğimizi belirtmemize rağmen yetkililer, hiç kimsenin limandan ayrılmasına izin vermeyeceklerini bildirdi. Aramızda hasta arkadaşlarımız var. Kalp ve tansiyon hastası arkadaşların kullandığı ilaçlar bitti. Sağlık hizmetinden hiçbir şekilde faydalanamıyoruz. Aramızda Reyhanlı saldırısında hayatını kaybedenlerin akrabaları var. Cenaze izni istediler ama ona bile müsaade etmediler. Çok zor durumdayız. Bize yardım edilmesini bekliyoruz" şeklinde konuştu.


  Görüş Bildir