Euro
10.1246
-0.13%
Dolar
8.5113
-0.43%
Altın
499.33
0.52%
Borsa
1.385
1.75%
Bitcoin
343.005
0.15%
32ºC
İstanbul
Güneşli 32 C

  Pentagon'dan Bağdadi açıklaması

  Pentagon, DEAŞ elebaşı el-Bağdadi'ye ait olduğu iddiasıyla yayınlanan ses kaydını incelediklerini açıkladı.
  • AA
  • 28.09.2017 - 23:36
  Pentagon'dan Bağdadi açıklaması

  Pentagon Sözcüsü Eric Pahon, bir süre önce Rusya'nın hava saldırısında öldürüldüğü ileri sürülen Bağdadi'ye ait olduğu sanılan ses kaydının ortaya çıkmasıyla ilgili AA muhabirine açıklamalarda bulundu.

  "GERÇEKLİĞİNE İNMAMAK İÇİN BİR GEREKÇE YOK"

  Pahon, "Kaydın gerçek olup olmadığına bakıyoruz. (Kurum içinde) İçeride kullanmak üzere ses dosyasının da deşifresini yapıyoruz. Kaydın gerçek olmadığına inanmak için bir sebebimiz yok ancak doğrulayamayız da." dedi.

  YAKIN ZAMANDAKİ GELİŞMELERE ATIFTA BULUNDU İDDİASI

  Amerikan medyasında yer alan haberlere göre, El Furkan sitesi tarafından yayınlanan 46 dakikalık kayıtta konuşan kişinin yakın zamana ait bazı gelişmelere atıfta bulunması kaydın eski olmadığı yorumlarına neden oldu.

  KONUŞMADA ASTANA'YA DA DEĞİNİLİYOR

  Konuşmada, Kuzey Kore'nin ABD ve Japonya'ya yönelik tehditleriyle Türkiye, İran ve Rusya'nın Kazakistan'ın başkenti Astana'da öncülük ettiği Suriye görüşmelerine de değiniliyor.

  Ses kaydının ait olduğu kişi ayrıca, Ortadoğu'da DEAŞ'a düzenlenen bombardıman ve saldırılara karşılık örgüt mensuplarının Batılı şehirlerde daha fazla saldırı gerçekleştirmesi çağrısında bulunuyor.

  Rusya, temmuz ayındaki bir saldırıda Bağdadi'yi öldürdüğünü iddia etmişti.
  Suriye İnsan Hakları İzleme Örgütü de DEAŞ kaynaklarına dayandırdığı bilgilere göre, Bağdadi'nin öldüğünü teyit ettiklerini duyurmuştu.

  Pentagon dan Bağdadi açıklaması #1

  Pentagon dan Bağdadi açıklaması #2

  Pentagon dan Bağdadi açıklaması #3

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir