Petrol
86.83
3.06%
Euro
19.3917
-0.03%
Dolar
18.631
0.00%
Altın
1.059
-0.03%
Borsa
4978
0.31%
Bitcoin
323.135
3.18%
13ºC
İstanbul
Bulutlu 13 C

  AB dışişleri bakanları Trump'ı değerlendirdi

  AB ülkelerinin dışişleri bakanları, Donald Trump döneminde, AB-ABD ilişkilerinin geleceğini ele almak üzere bir araya geldi
  • AA
  • 14.11.2016 - 03:12
  AB dışişleri bakanları Trump'ı değerlendirdi

  AB dışişleri bakanları Trump ı değerlendirdi #1

  Yeni ABD yönetiminden beklentiler konusunda ortak bir tutum belirlenmesi amacıyla düzenlenen yemekli toplantıda, Fransa, Macaristan ve AB'den ayrılma kararı alan İngiltere, dışişleri bakanı düzeyinde temsil edilmedi.

  BORİS JOHNSON TOPĞLANTI GEREKSİZ DEDİ

  İngiltere Dışişleri Bakanı Boris Johnson, katılmama kararına "toplantının gereksizliğini" gerekçe gösterdi.

  FRANSA DA BRÜKSEL'E GELMEDİ

  Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Marc Ayrault, BM Genel Sekreterliği görevine seçilen Antonio Guterres ile görüşeceği gerekçesiyle Brüksel'e gelmedi. Trump'ın zaferini olumlu bulan tek AB üyesi olan Macaristan ise dışişleri bakanını göndermemeyi tercih etti.

  "OLAĞANÜSTÜ TOPLANTI DEĞİLDİ"

  Yaklaşık 3 saat süren toplantının sonunda konuşan AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, AB'nin panikte olduğu iddialarına atıfta bulunarak, "Bu bir olağanüstü toplantı değildi, sadece gayriresmi bir yemekti." dedi.

  "AVRUPA KENDİ SORUNLARIYLA İLGİLENMELİ"

  Belçika Dışişleri Bakanı Didier Reynders, toplantının olağanüstü olduğu veya AB'nin kargaşa yaşadığı iddialarını reddederek, "ABD seçimlerinin tüm dünyada tartışılması ama dışişleri bakanları arasında tartışılmaması garip olurdu." diye konuştu.

  İTALYA'DAN BAŞKA MESELELER VAR TEPKİSİ

  İtalya Dışişleri Bakanı Paolo Gentiloni de "Avrupa'nın önünde sığınmacı krizi ve ekonomik sorunlar gibi çok sayıda şey var. Ancak ABD onlarından biri değil. Avrupa, Atlantik'in diğer tarafında olanlar konusunda endişe etmek yerine kendi sorunlarıyla ilgilenmeli." değerlendirmesinde bulundu.

  POLONYA'NIN TEPKİSİ

  Polonya Dışişleri Bakanı Witold Waszczykowsk, AB'nin çok sayıda sorunu olduğunu ancak bunlar arasında ABD'nin yer almadığını belirterek, "Amerikalılar, birini seçti ve o kişi bir melek değil. Ancak aynı zamanda özel bir muamele gerektiren çocuk da değil." şeklinde konuştu.


  Görüş Bildir