Petrol
87.02
3.29%
Euro
19.3523
0.55%
Dolar
18.6305
-0.04%
Altın
1.055
0.73%
Borsa
4978
0.31%
Bitcoin
323.494
3.60%
13ºC
İstanbul
Bulutlu 13 C

  AB dışişleri bakanlarından ortak Türkiye açıklaması

  AB dışişleri bakanları Türkiye konusunda ortak bir duruş sergilemek üzere bir araya geldi.
  • AA
  • 14.11.2016 - 23:34
  AB dışişleri bakanlarından ortak Türkiye açıklaması

  Avrupa Birliği (AB) dışişleri bakanlarının Türkiye'yi görüştüğü toplantıda, Avusturya hariç tüm ülkelerin, Türkiye'nin üyelik müzakerelerinin devam etmesi gerektiğini savunduğu, "Türkiye üzerinde ancak bu yolla etkili olabiliriz" değerlendirmesinde bulunduğu bildirildi.

  AB ülkelerinin dışişleri bakanlarını bir araya getiren Dış İlişkiler Konseyinde, Türkiye konusu ele alındı. Gayri resmi görüşmede, ülkeler Türkiye'yle üyelik müzakerelerinin geleceğine ilişkin görüşlerini paylaştı.

  AB TÜRKİYE KONUSUNDA BİRLEŞİK BİR TUTUM ALDI

  AB ortak savunması, Suriye, Irak, Yemen, Irak ve Libya konularının da ele alındığı konsey toplantısının ardından konuşan AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, Türkiye konusunda AB'nin birleşik bir tutum almasında mutabık kaldıklarını söyledi.

  "İLETİŞİM KANALLARININ AÇIK KALMASI ÇOK ÖNEMLİ"

  Gelişmeler karşısında endişe duyduklarını ancak Türk yetkililer ve muhalefet partileriyle diyalogların devam ettiğini söyleyen AB yetkilisi, "Birbirimizle iletişim kurmak için benimki de dahil olmak üzere iletişim kanallarının açık kalması çok önemli. Bu her zaman birbirimizi anlamamızı gerektirmez." dedi.

  AVUSTURYA YALNIZ KALDI

  Toplantıda Avusturya Dışişleri Bakanı Sebastian Kurz, üyelik müzakerelerinin devam etmemesi gerektiğini savunan tek isim oldu. Belçika ve Lüksemburg Türkiye'yi eleştirse de müzakerelerin kesilmesinden yana görüş bildirmedi. 
  AB'nin en etkili üyelerinden Almanya ve Fransa ile birlikten çıkmaya karar veren İngiltere, üyelik müzakerelerinin devam etmesi gerektiğini savundu. Bu ülkeler, müzakereleri durdurmanın yarardan çok zarar getireceğini dile getirdi.

  "MÜZAKERELER TEK YOL"

  Almanya, "Üyelik müzakerelerinin hızını korumak Türkiye üzerinde etkili olabilmek için tek yol" değerlendirmesinde bulunurken, Fransa, "Üyelik müzakerelerini askıya alarak Türkiye'yle ilişkileri kötüleştirmenin zamanı değil" şeklinde görüş bildirdi.

  "TÜRKİYE'Yİ KÖŞEYE SIKIŞTIRMAMALIYIZ"

  İngiltere'den ise, "Türkiye'yi ne izole etmeli ne de köşeye sıkıştırmalıyız. Üyelik müzakerelerinin devamı ve Türkiye'nin AB'yle ilişkili kalması bizim çıkarımıza" değerlendirmesi geldi.

  İspanya, Türkiye'deki durumun endişeye yol açtığını ancak üyelik müzakerelerinin devam etmesi gerektiğini kaydetti. İtalya, idam cezası konusunda AB'nin sessiz kalamayacağını, ancak üyelik görüşmelerinin diyalogun sürmesi açısından önem taşıdığını beyan etti.

  "MÜZAKERELERİ ASKIYA ALMAK ÇIKARIMIZA DEĞİL"

  Estonya, Türkiye'nin sığınmacı anlaşmasının yanı sıra terörle mücadelede bir ortak olduğunu ifade ederek, müzakerelerin askıya alınmasının AB'nin çıkarına olmadığını kaydetti. Yunanistan, üyelik müzakerelerinin Türkiye üzerinde etkili olmak için gerekliliğine işaret etti.

  İSVEÇ VE PORTEKİZ'İN GÖRÜŞÜ

  İsveç, HDP'lilerin tutuklanmasını kendileri eleştirse de AB'nin Türkiye'yle irtibat halinde olması gerektiğini savundu. Portekiz, açıklamalarda AB'nin İlerleme Raporunun ötesine geçilmemesi gerektiğini ve müzakerelerin AB'nin çıkarına olduğunu belirtti.

  Erdoğan'dan AP Başkanı Schulz'a sert sözler VİDEO

   

  Erdoğan AB referandumu için tarih verdi VİDEO

  AB dışişleri bakanlarından ortak Türkiye açıklaması #1

  AB dışişleri bakanlarından ortak Türkiye açıklaması #2

  AB dışişleri bakanlarından ortak Türkiye açıklaması #3

  AB dışişleri bakanlarından ortak Türkiye açıklaması #4


  Görüş Bildir