Petrol
85.56
-1.86%
Euro
18.1363
-0.12%
Dolar
18.5017
-0.02%
Altın
987.97
0.00%
Borsa
3180
0.00%
Bitcoin
360.817
-2.12%
25ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 25 C

  AB ile AstraZeneca arasındaki aşı anlaşması yayınlandı

  Taraflar, imzaladıkları sözleşmenin fiyat, üretim miktarları ve teslimat tarihleri gibi kısımlarını karartarak paylaştı.
  • AA
  • 29.01.2021 - 17:00
  • Güncelleme : 29.01.2021 - 17:11
  AB ile AstraZeneca arasındaki aşı anlaşması yayınlandı

  Avrupa Birliği (AB) ile koronavirüs aşısı üreten AstraZeneca şirketi arasındaki aşı tedariki tartışması büyüyor.

  Ön alım anlaşmasında şirketin, tedarikte "elinden gelen çabayı" göstereceği ve Birleşik Krallık'taki tesislerde de üretim yapacağı belirtildi.

  SÖZLEŞMEDE 300 MİLYON DOZ DETAYI

  AB Komisyonu ve ilaç şirketi AstraZeneca arasında yaşanan tedarik sorununun ardından taraflar, 27 Ağustos tarihinde imzaladıkları sözleşmenin fiyat, üretim miktarları ve teslimat tarihleri gibi kısımlarını "karartılmış" şekilde yayınladı.

  Sözleşmede, AstraZeneca'nın AB'ye geliştirmekte olduğu aşıdan 300 milyon doz ile birlikte opsiyonlu olarak 100 milyon doz sağlamak üzere elinden gelen çabayı göstereceği kaydedildi.

  AB ile AstraZeneca arasındaki aşı anlaşması yayınlandı #1

  336 MİLYON EURO ÖN ÖDEME

  Toplam 15 farklı yerde "elinden gelen çaba" ifadesi yer alan sözleşmede, elinden gelen çaba tanımı AstraZeneca ile benzer boyuta, altyapıya ve kaynaklara sahip işletmelerin aşı geliştirme ve üretimindeki yükümlülüklerine benzer seviyede anlamı taşıdığı belirtildi.

  Sözleşmede, AstraZeneca firmasının aşı üretimini AB ile birlikte Birleşik Krallık'taki tesislerinde yapacağına dikkat çekildi.

  AB'nin aşı çalışmaları ve üretim kapasitesinin geliştirilmesi için AstraZeneca firmasına 336 milyon euro ön ödeme yapacağı da sözleşmede yer aldı.

  AB ile AstraZeneca arasındaki aşı anlaşması yayınlandı #2

  AB İLE ASTRAZENECA ARASINDAKİ TARTIŞMA

  AstraZeneca ile Oxford Üniversitesi'nin geliştirdiği koronavirüs aşısının, bu hafta beklenen AB onayı sonrasında AB ülkelerine dağıtımının başlaması bekleniyordu.

  Ancak AstraZeneca'nın, hafta başında AB'ye yılın ilk çeyreği için tedariki yüzde 60 eksik yapacağı açıklandı.

  AB tarafı ise kesintinin daha fazla olacağını belirtiyor. AB'nin 100 milyon doz beklerken bunun dörtte birini alabileceği ifade ediliyor.

  AB, İngiliz-İsveç şirketi AstraZeneca'nın eksik teslimatına tepki göstererek yükümlülüklerine uymasını istiyor.

  AB ile AstraZeneca arasındaki aşı anlaşması yayınlandı #3

  AŞI TEDARİKİ SORUNU

  Şirket ise tedarik konusunda sözleşmede en üst seviyede çaba gösterilmesi yönünde bir madde bulunduğunu ve tedarik için en üst çabayı gösterdiğini savunuyor.

  AstraZeneca'nın AB içindeki fabrikalarda üretimin az olması nedeniyle birlik ülkelerine beklenenden az aşı dozu göndereceği haberleri üzerine AB yetkilileri, İngiltere'de bulunan ve üretimin fazla olduğu AstraZeneca fabrikalarından aşı gönderilmesini talep ediyor.


  Görüş Bildir