Euro
15.4424
2.51%
Dolar
13.5967
2.18%
Altın
768.19
0.9%
Borsa
1.877
1.05%
Bitcoin
773.400
-0.40%
13ºC
İstanbul
Açık 13 C

  AB İngiltere’nin üyelikten çıkışının hesaplarını yapıyor

  Avrupa Birliği liderleri, İngiltere’nin üyelikten çıkmasının yaratacağı olumsuz etkileri azaltmanın hesaplarını yapıyor.
  • Ajanslar
  • 12.07.2016 - 09:40
  AB İngiltere’nin üyelikten çıkışının hesaplarını yapıyor

  AB İngiltere’nin üyelikten çıkışının hesaplarını yapıyor #1

  Almanya Başbakanı Angela Merkel, diğer üyelerinin çıkarlarını korumaya çalışmasının en doğal hakları olduğunu bildirdi.

  ÇIKARLARIMIZI KORUMAK ZORUNDAYIZ

  Merkel, üyelikten çıkma kararı alan İngiltere’ye de önemi mesajlar gönderdi: ‘‘Almanya açısından, İngiltere’nin önemli bir ortak olduğunu söyleyebilirim ve biz gelecekte İngiltere ile yakın ilişki içinde olmak istiyoruz. Ancak, geri kalan üyeler elbette çıkarlarını korumak durumundalar. Örneğin, kim Avrupa ortak pazarına özgür bir şekilde girmek istiyorsa, bunun karşılığında, serbest dolaşım da içinde olmak üzere bütün temel özgürlükleri kabul etmek zorunda.’‘

  Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande’ın, Güney Afrika Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Jakop Zuma’yı kabulünde gündem yine Londra’nın üyelikten çıkışıydı.

  İLİŞKİLERİMİZİ ETKİLEMEYECEK

  Hollande, basın toplantısında Zuma’ya şu güvenceyi verdi: "İngiltere’nin üyelikten çıkışı, AB’nin Güney Afrika ile ilişkilerini etkilemeyecek."

  Hollande, İngiltere’nin üyelikten çıkışı ile ilgili olarak temaslarda bulunmak üzere bu hafta Avrupa turuna çıkacak. François Hollande, sırasıyla Portekiz, Çek Cumhuriyeti, Avusturya ve Slovakya ve İrlanda’ya gidecek.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir