Euro
14.009
4.02%
Dolar
12.369
3.08%
Altın
712.88
3.27%
Borsa
1.776
-2.35%
Bitcoin
696.994
-2.09%
15ºC
İstanbul
Hafif yağmur 15 C

  AB insan kaçakçılarına yönelik askeri operasyon yapacak

  Avrupa Birliği (AB) dışişleri ve savunma bakanları Akdeniz'de insan kaçakçılarına yönelik askeri operasyon başlatılmasını onayladı.
  • 19.05.2015 - 10:31
  AB insan kaçakçılarına yönelik askeri operasyon yapacak

  AB insan kaçakçılarına yönelik askeri operasyon yapacak #1

  Operasyonun istihbarat toplama, insan kaçakçılarının teknelerine çıkarma yapma ve imha etme olmak üzere üç aşamalı olacağı belirtildi.  Karargahı İtalya'nın başkenti Roma'da bulunacak "EUNAVFOR Med" operasyonuna İtalyan Tümamiral Enrico Credendino komutanlık edecek.

  AB Dışişleri Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, operasyonel planlaması derhal başlayacak operasyonun istihbarat toplama, insan kaçakçılarının teknelerine çıkarma yapma ve imha etme olmak üzere üç aşamalı olacağını belirtti.

  "LİBYA SORUMLULUKLARINI ÜSTLENMELİ"

  Mogherini, operasyonun AB liderlerinin haziran zirvesinin ardından resmen başlatılabileceğini ve teknelerin imhası dahil tüm aşamaların uygulanabileceği bir operasyon için Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nden (BMGK) yetki almayı umduklarını ifade etti. AB'nin bu operasyonla ilgili Libya'daki iki hükümetle de temas halinde olduğunu anlatan Mogherini, "Operasyonla ilgili ortaklık arayışındayız. AB'nin üstlenebileceği bir sorumluluk var fakat Libya'nın da üstlenmesi gereken bir sorumluluk var" dedi.

  NATO DESTEK VERMEYE HAZIR

  AB dışişleri ve savunma bakanlarının toplantısına katılan NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg de talep gelmesi halinde operasyona destek vermeye hazır olduklarını söyledi. İlk yıl için 11,8 milyon euro bütçe ayrılan operasyona İtalya ile Fransa, İngiltere, Almanya ve İspanya savaş gemileriyle katkıda bulunacaklarını geçen ay açıklamışlardı. EUNAVFOR Med operasyonunun hedeflenen şekilde Libya karasularındaki teknelere el koyabilmesi için BM Sözleşmesi'nin yaptırım içeren 7'nci bölümü kapsamında İngiltere, Fransa, İspanya ve Litvanya tarafından sunulan karar tasarısının BMGK'dan geçmesi gerekiyor.

  BU YIL BİN 800 GÖÇMEN HAYATINI KAYBETTİ

  Akdeniz'de yaşanan göçmen trajedilerinin ardından geçen ay Brüksel'de olağanüstü toplanan AB zirvesinde, insan kaçakçıları tarafından kullanılacak tekneleri tespit ederek imha edecek askeri operasyon için hazırlıkların başlatılması kararlaştırılmıştı. BM Mülteciler Yüksek Komiserliği, Avrupa'ya ulaşmak isteyen göçmenleri taşıyan teknelerin batması sonucu Akdeniz'de yaşanan facialarda, geçen yıl en az 3 bin 500 ve bu yıl bin 800 kişinin hayatını kaybettiğini tahmin ediyor.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir