Petrol
101.63
0.93%
Euro
17.5938
0.26%
Dolar
17.2142
-0.01%
Altın
966.96
0.44%
Borsa
2408
-1.53%
Bitcoin
351.214
3.60%
22ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 22 C
  AB Komisyonu Başkanı Juncker'den Türkiye açıklaması

  AB Komisyonu Başkanı Juncker'den Türkiye açıklaması

  Juncker, Euronews televizyon kanalının bu sabah yayınlanacak "Global Conversation" programında Türkiye-AB ilişkilerine dair konuştu.
  • AA
  • 26.11.2016 - 01:28

  AB Komisyonu Başkanı Juncker den Türkiye açıklaması #1

  AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, Türkiye'nin 3 milyondan fazla sığınmacıya kapılarını açtığını belirterek, "Avrupa'nın bu konuda Türkiye'ye ders vermekten çekinmesini istiyorum." dedi.

  Türkiye'nin Ürdün ve Lübnan ile sığınmacılar konusunda AB'den daha fazlasını yaptığını vurgulayan Juncker, bundan dolayı AB üyelerinin eleştirilerinde makul olmasını istedi.

  "TÜRKİYE AVRUPA'DAN ÇOK DAHA FAZLASINI YAPTI"

  Juncker, şunları kaydetti: "Türkiye önemli bir müttefik, bu sadece sığınmacı krizi yüzünden değil. Tabii Avrupa'nın yapamadığı ancak Türkiye'nin 3 milyondan fazla sığınmacıyı ağırladığı konusu da açıkça ortada olan bir gerçek. Ben de bu yüzden Avrupa'nın bu konuda Türkiye'ye ders vermekten çekinmesini istiyorum. Türkiye, sınır ülkeleri Ürdün ve Lübnan gibi Avrupa'dan çok daha fazlasını yaptı. Bu yüzden bu konuda konuşurken alçak gönüllü olmak gerekir."

  TAM ÜYELİK MÜZAKERELERİ

  AB ile Türkiye arasında sürdürülen tam üyelik müzakereleriyle ilgili bir soru üzerine Juncker, "Yöneltilmesi gereken soru; Türkiye, AB üyesi olması için gereken bütün kriterleri yerine getirmeyi istiyor mu? Ben Türkiye'nin bu soruyu kendisine sorduğunu düşünmüyorum. Bu soru sorulmadığı için yanıtı da yok." ifadelerini kullandı.

  Jean-Claude Juncker, AB'nin Türkiye'deki siyasi iktidar ile yürüttüğü diyaloğa ilişkin soruyu da yanıtladı.

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile düzenli olarak görüştüğünü aktaran Juncker, "Görüşmelerimiz enerjik bir şekilde geçiyor. Ben onu 17-18 yıldır tanıyorum. Ben onu tanıyorum, o da beni tanıyor." diye konuştu.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir