Euro
9.4762
0.31%
Dolar
7.813
0.53%
Altın
461.42
0.24%
Borsa
1.331
0%
Bitcoin
149.200
0.81%
15ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 15 C
  AB Suriye muhalifleri temsilci olarak tanıdı

  AB Suriye muhalifleri temsilci olarak tanıdı

  AB, Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu'nu Suriye halkının 'meşru temsilcisi' olarak tanıdı.
  • 11.12.2012 - 00:28

  AB Suriye muhalifleri temsilci olarak tanıdı #1

  Brüksel'e gelen Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler'in Başkanı Ahmet Muaz El Hatip, AB Dışişleri Bakanları Toplantısı'na katıldı. Toplantı sonunda yapılan açıklamada AB'nin El Hatip'i ''Suriye halkının meşru temsilcisi'' olarak tanıdıklarını duyuruldu.

  MUHALİFLER MEŞRU TEMSİLCİ

  AB daha önce SMDK'yı, "Suriye halkının özlemlerinin meşru temsilcileri" olarak gördüğünü deklare etmişti. Bu kez bir adım ileri giderek ''Suriye halkının meşru temsilcisi'' olarak tanımladı. 27 üye ülkenin dışişleri bakanların ortak deklarasyonunda geçen tanımlama 'Birlik' içinde görüş farklılıkların yaşanmasına neden olduğu kaydediliyor. İngiltere ve Fransa'nın Suriyeli muhalifleri 'tek muhatap' olarak görmek isterken, daha çekimser üye ülkeler SMDK'nın 'halkın meşru temsilcisi' olarak görülmesinden yana tavır koydukları ve AB'nin resmi duruşuna etki yaptıkları ifade ediliyor. Dışişleri bakanları, SMDK'yı insan haklarına saygı, demokrasi ile tüm muhalif grup ve sivil toplum kesimleriyle çalışma ilkelerine bağlılığını koruması gerektiği üzerinde vurgu yaptı.

  Dışişleri bakanları ayrıca 12 Aralık'ta Fas'ın Marakeş şehrinde düzenlenecek "Suriye'nin Dostları" toplantısında Esad rejimi üzerindeki uluslararası baskının artırılması gerektiğinin altını çizerken, uluslar arası kamuoyuna Suriye halkının demokrasi özleminin desteklenmesi çağrısında bulundu.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir