Dolar
8.1079
0.303%
Euro
9.6006
0.5066%
Altın
1908.57
0.3375%
Borsa
1144.45
0%
G. Altın
497.141
0.5458%
Bitcoin
106649.8
0.618%
16ºC
İstanbul
Güneşli 16 C

  AB Türkiye konusunda kararsız kaldı

  AB bakanları Türkiye ile üyelik müzakerelerini askıya almaya imtinayla yaklaşıyor.
  • Haber Merkezi
  • 13.12.2016 - 16:05
  AB Türkiye konusunda kararsız kaldı

  GBDFHF

  Avrupa Birliği (AB) dışişleri bakanları, bugün yaptıkları bir açıklamada Türkiye ile üyelik görüşmelerini daha ileri bir noktaya taşımayacağını söyledi fakat Avusturya ve Avrupalı yasa yapıcıların, Ankara'nın güvenlik operasyonlarından dolayı görüşmeleri dondurma çağrısını da reddetti.

  Reuters'ın haberin göre, AB, Ankara'yı Temmuz ayındaki darbe girişiminin ardından başlattığı geniş çaplı işten çıkarmalar ve tutuklamalardan dolayı eleştiriyor fakat bölgeye giden göçmenlerin sayısını azaltmak ve Suriye krizi konusunda işbirliği içinde olduğu Türkiye'yi üzmeye de temkinli yaklaşıyor.

  "DİĞER GÖÇ İŞLERİ GİBİ KONULAR İÇİN GEREKLİ"

  Brüksel'e bir toplantı için gelen dışişleri bakanlarından bazıları, Avusturya'nın Ankara'ya karşı sert durulması çağrısını reddetti. Avrupa Parlamentosu da Türkiye ile görüşmelerin askıya alınması çağrısı yapan fakat bağlayıcı olmayan bir metni kabul etmişti.

  Belçika Dışişleri Bakanı Didier Reynders, "Türkiye ile bazı işbirliklerinde daha ileriye gitmeye ihtiyacımız var; bu terörle mücadele, savaşçıların değişimi konusundaki kapsamlar ve diğer göç işleri gibi konular için gerekli" dedi.

  "NET VE DİK BİR DİYALOG"

  Reynders, "Üyelik süreciyle ilgili olarak, Türkiye'deki çok zor durumdan dolayı müzakerelerin daha ileriye götürülmesinin imkansız olduğu doğru ... üyelik müzakereleri konusunda yeni başlıkların açılmasının mümkün olmadığını kesin olarak söyleyebiliriz" dedi.

  Fransa'nın Avrupa Bakanı Harlem Desir de bu görüşe katılarak, "Avrupa'nın değerleri ve prensiplerine dayanan talepkar, net ve dik bir diyalog" istediğini belirtti.

  Daha sert bir duruş olması gerektiğini savunan Avusturya Dışişleri Bakanı Sebastian Kurz, "Türkiye ile üyelik görüşmeleri askıya alınmalı ... Türkiye Avrupa'dan gittikçe daha fazla uzaklaştı ve geçtiğimiz birkaç ay boyunca bu gelişme hem hızını hem de yoğunluğunu artırdı" dedi. AB üyelerinden Almanya da görüşmelerin resmen askıya alınmasına kararlı bir şekilde karşı çıkıyor.

  Görüş Bildir