Dolar
7.6726
0.1344%
Euro
8.9859
0.0813%
Altın
1902.05
0.0973%
Borsa
1096.16
0.8399%
G. Altın
468.854
0.0997%
Bitcoin
80642.82
-0.853%
20ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 20 C

  Abbas: Seçim olmadan Hamas'la birleşme yok

  Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas, Batı Şeria ve Gazze'de seçimi, birleşme için şart koştu
  • 30.07.2012 - 14:32
  Abbas: Seçim olmadan Hamas'la birleşme yok

  Abbas: Seçim olmadan Hamas la birleşme yok #1

  Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas , uzun süredir Fetih ve Hamas arasında kurulması düşünülen ulusal uzlaşı hükümeti konusunda "Batı Şeria'da ve Gazze'de seçim olmadan Hamas'la bir birleşme olmayacak; Kahire Mutabakatı'nda Hamas'la bu konuda anlaşmıştık" dedi.

  Abbas, Ramallah'ta bulunan Başkanlık Sarayı Mukata'da AA'ya yaptığı açıklamada, Filistin Ulusal Konseyi'nin kendileriyle istişare etmeden 20 Ekim tarihinde seçime gitme kararı aldığına değinerek, gelinen son durumda 'bir tıkanıklık olduğuna' işaret etti.

  "TEKRAR ADAY OLMAYACAĞIM"

  Abbas, seçimlerin hemen ardından 6 yıldır yapılamayan Devlet Başkanlığı seçimlerinin de bir an yapılması gerektiğini belirterek, ''Gelecek seçimlerde Devlet Başkanlığı'na tekrar aday olmayacağım'' dedi.

  ARAFAT İÇİN ULUSLARARASI KOMİSYON

  Mahmud Abbas, iki aydır Filistin gündemindeki Yaser Arafat'ın mezarının açılıp açılmayacağına ilişkin ise, ''Uluslararası uzmanlardan oluşacak uluslararası komite henüz şekillenmedi. Bu komite oluşur oluşmaz, komisyon üyeleri 'mezar açılsın' dedikleri zaman Arafat'ın mezarı açılacak. Bu konuda her türlü yardıma hazırız, dini açıdan da fetva aldık; mezarın açılmasına engel bir şey yok. Konu hakkında hiçbir şeyin gizli kalmasını istemiyorum'' dedi.

  "İSRAİL YOL HARİTASINA UYMALI"

  Barış sürecine de değinen Filistin Devlet Başkanı Abbas, İsrail eski Başbakanı Ehut Olmert ile, barış için bir yol haritası üzerinde anlaştıklarını belirterek ''Bu haritada yeni Yahudi yerleşim inşaatları duracaktı. İsrail, Netanyahu'nun başa gelmesiyle bu haritayı yok saydı; uymadı. Barış sürecinde İsrail yol haritasına uymalı ve yeni Yahudi yerleşim yerleri inşaatlarını durdurmalı; İsrail buna uymuyor'' şeklinde konuştu.

  ''Barış görüşmelerine devam etmek için bu yerleşim yerleri inşaatlarının durdurulması sizin için bir ön şart mıdır?" sorusuna Abbas, ''Hayır değildir'' yanıtını verdi.

  ABD BARIŞ SÜRECİNE KATKI SAĞLAMIYOR

  Mahmud Abbas, Amerika Birleşik Devletleri'nin barış sürecine şu aşamada katkı sağlamadığını, buna neden olarak da kasımda Amerika'da yapılacak başkanlık seçimlerini gösterdi.

  Abbas, Arap Baharı ile ilgili olarak, ''Arap Baharı'nı sadece izliyoruz, insanlar ne istiyorsa verilmeli. Bu demokrasiyse demokrasi, özgürlükse özgürlük.. Dediğim gibi sadece izliyoruz'' şeklinde konuştu.

  "TÜRK HÜKÜMETİ FİLİSTİN'E ÇOK YAKIN"

  Abbas, Ankara ile ilişkiler konusuna da değinerek, şöyle devam etti:

  ''Türk hükümeti Filistin'e çok yakın; özellikle son yıllarda. En son ziyaretim sırasında sayın Başbakan Erdoğan'la görüşmemde, Erdoğan bizlerin uzlaşı içinde olmasını istedi. Biz Türkiye'ye gitmek için sebep aramayız; ne zaman istersek sadece telefon açar 'Biz geliyoruz' der ve gideriz. Bize Türkiye çok ama çok yakın; her aşamada her yerde bizi destekliyor. Unutmayın; Türkiye bu topraklarda tam 400 yıl nöbet tuttu; mirasına ve tarihi sorumluluğuna arkasını dönemez; biz bunu böyle algılıyoruz.''

  "FİLİSTİN İÇİN HER AY 100 MİLYON DOLARA İHTİYACIMIZ VAR"

  Filistin ekonomisinin 'çok parlak bir dönem yaşamadığını' ifade eden Abbas, ''Filistin için, her ay 100 milyon dolara ihtiyacımız var'' dedi.

  Mahmut Abbas, ayrıca Filistin'e bu ay Suudi Arabistan'dan 100 milyon dolar, geçen ay Irak'tan 25 milyon dolar nakit para yardımı geldiğini belirterek, önümüzdeki dönemde Arap Birliği'nden de 100 milyon dolar yardım alacaklarını söyledi. Abbas, ''Eğer işgal sona ererse, biz kendi kendimize yeteriz. Kimsenin yardımına ihtiyacımız olmaz'' dedi.

  İsrail'in vergilerden doğan alacak haklarına mahsuben, kendilerine 100 milyon dolar ödediğini açıklayan Abbas, Filistin üzerinde baskı kurmak için İsrail'in zaman zaman bu parayı geciktirdiğini iddia etti.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir