Euro
10.3706
0.5%
Dolar
8.8686
0.58%
Altın
495.52
-0.14%
Borsa
1.384
-0.57%
Bitcoin
370.002
-3.04%
19ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 19 C

  ABD: Anladığımız kadarıyla, PYD Cenevre’de olmayacak

  ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, "Anladığımız kadarıyla, PYD bu hafta yapılacak toplantıda olmayacak" ifadesini kullandı.
  • AA
  • 28.01.2016 - 00:54
  ABD: Anladığımız kadarıyla, PYD Cenevre’de olmayacak

  MARK

  Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner, günlük basın toplantısında, Cenevre’deki Suriye müzakerelerine ilişkin konuştu.

  Toner, Türkiye’nin PYD’nin toplantıya davet edilmesi halinde görüşmeleri boykot edeceğini açıkladığını hatırlatarak; “Kimin katılıp kimin katılmayacağı yönünde görüş ayrılıkları olduğunu biliyoruz. İlaveten kimlerin katılacağı Staffan de Mistura’nun tercihi.” dedi.

  Birleşmiş Milletler’in (BM), henüz katılacak grupların listesini açıklamadığını belirten Toner, “Fakat bizim anladığımız kadarıyla, PYD bu hafta yapılacak toplantıda olmayacak” şeklinde konuştu.

  "ONLAR İÇİN VAROLUŞSAL BİR SORUN"

  Toner, Türkiye’nin Uluslararası Suriye Destek Grubu (ISSG) üyesi olduğunu ve bu süreçte önemli bir rolü bulunduğunu söyleyerek; “Haklı olarak bazı şüpheleri var. Suriye’de barış ve düzenin sağlanması onları direkt tehdit ediyor ve onlar için varoluşsal bir sorun” ifadesini kullandı.

  Türkiye’nin NATO müttefiki olduğunu ve sürekli görüşme halinde olduklarını belirten Toner, detay vermekten kaçındı.

  "KİMSE 180 DERECELİK BİR DÖNÜŞ BEKLEMİYOR"

  Toner, Cenevre’de müzakerelerin yapılacak olmasına rağmen Suriye yönetiminin bazı şehirleri kuşatma altında tuttuğunun hatırlatılması üzerine, “Bu sorunların hallolması zaman alacak” dedi.

  “Kimse bir anda 180 derecelik bir dönüş beklemiyor” ifadesini kullanan Toner, Esad yönetimiyle ABD’nin bu meseleleri karşılıklı konuşmadığını, fakat Rusya aracılığıyla Esad yönetimine mesajlarını ilettiklerini belirtti.

  İSRAİL SAVUNMA BAKANI'NIN İDDİASI

  Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner, İsrail Savunma Bakanı Moshe Yaalon’un Atina ziyareti sırasında ortaya attığı, “Türkiye uzun süre IŞİD’i gayri resmi yollardan petrol alımı yoluyla finanse etti” şeklindeki iddiaya da katılmadıklarını söyledi. Toner, Yaalon’un iddialarının gündeme gelmesi üzerine, “Bu iddiaya katılmıyoruz. Buna dair bir belirti ya da herhangi bir işaret görmedik” dedi. Toner, böyle bir ticaretin Türkiye açısından ekonomik bir mantığı olmadığını söyledikten sonra, ‘üst düzey Türk yetkililerin de IŞİD’le bağlantılı petrol kaçakçılığına karıştığına’ ilişkin ellerinde bir kanıt olmadığını belirtti.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir