ABD Baltık ülkelerine 3 bin asker sevkedecek

ABD Baltık ülkelerine 3 bin asker sevkedecek

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon Sözcüsü Steve Warren, gelecek hafta başlayacak eğitim tatbikatının ABD’nin, “Rusya’nın Ukrayna’daki agresif tavrından sonra bölgedeki NATO müttefiklerini desteklemek için yürüttüğü askeri rotasyon faaliyetleri kapsamında yapıldığını" söyledi.

Bu kapsamda, merkezi Georgia eyaletinde 3. Piyade Timi’nden 3 bin muharebe askerinin 90 gün için bölgede konuşlandırılacağını ifade eden Warren, askerlerin bölgeye gelecek haftadan itibaren gideceğini bildirdi.

Warren, bu ünitenin, kara güçlerinin eğitim misyonu noktasında bu ay bölgeden ayrılması planlanan ABD Ordusu-Avrupa 2. Süvari Alayı’nın sorumluluğunu da üstleneceğini dile getirdi.

Warren ayrıca, tatbikat kapsamında, ABD'nin toplamda 750 tank, helikopter ve diğer araç ve silah ekipmanının da bugün Letonya’ya ulaştığını bildirdi.

ABD’li yetkililer, daha sonraki eğitimlerde de kullanılabilmesi için bu ekipmanların bazılarının 3. Piyade Timi’nin görevinin bitmesinin ardından da Avrupa’da kalmaya devam edebileceğini söyledi.