Petrol
112.57
0.11%
Euro
17.3995
0.07%
Dolar
16.6163
-0.13%
Altın
968.78
-0.43%
Borsa
2402
0.00%
Bitcoin
337.536
-1.22%
21ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 21 C
  ABD Başkanı Obama ilk kez İsrail'de

  ABD Başkanı Obama ilk kez İsrail'de

  İsrail'e ilk ziyaretini gerçekleştiren Obama, Tel Aviv'e geldi
  • 20.03.2013 - 13:16

  ABD Başkanı Obama ilk kez İsrail de #1

  Göreve geldiği 2008 yılından bu yana İsrail'e ilk ziyaretini gerçekleştiren ABD Başkanı Barack Obama, Tel Aviv'e geldi.

  SON 35 YILIN EN GERGİN ABD - İSRAİL İLİŞKİSİ

  ABD başkanı Barack Obama'nın 5 yıllık döneminde, son 35 yılın en gergin ABD - İsrail ilişkileri yaşandı.

  İLK GERGİNLİK 2009'DA YAŞANMIŞTI

  Başkan Obama ile Başbakan Netanyahu arasındaki ilk büyük uyuşmazlık 2009 yılında Kahire'de ortaya çıktı.

  JOE BIDEN ZİYARETİNDE ESİP GÜRLEMİŞTİ

  Obama, Arap dünyasına hitaben yaptığı konuşmada İsrail'in, Filistinliler'in kuracakları devlet için istedikleri Batı Şeria topraklarında yeni yerleşim birimleri inşa etme politikasını "Amerika İsrail'in yerleşim politikalarının devamını meşru sayıp kabul edemez." sözleriyle eleştirerek, İsrail'e çok sert mesaj göndermişti.

  2010 yılında Başkan Yardımcısı Joe Biden'in ziyareti sırasında İsrail, Filistinliler'in hak iddia ettiği Doğu Kudüs'te yeni inşaat planlarını onaylamış, Biden Obama'nın talimatıyla bu girişimi kınayarak İsrail'i uyarmıştı.

  Netanyahu'nun Amerika ziyareti esnasında Beyaz Saray'daydı ve Obama kendisini iyi karşılamamış, görüşmeyle ilgili resmi fotoğraf bile çektirmemişti.

  OBAMA NEDEN GERİ ADIM ATTI

  Tüm bu yaşanan gerginliklerin ardından Obama ikinci döneminde İsrail'i ziyaret ederek ilişkileri yeniden üst düzeye çekmek için ilk adımı attı.

  Son kez ABD başkanlık koltuğunda oturacak olan Obama'nın bu manevrası ABD basınında anlaşılmazken, Arap dünyasında da büyük tepkiyle karşılandı.

  Başkan Obama ve beraberindeki heyeti taşıyan Air Force One uçağı, Ben Gurion Havaalanı'na 12.20'de indi. Obama, İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres ve Başbakan Binyamin Netanyahu tarafından karşılandı.

  Obama'nın ilk ziyaretinden objektiflere yansıyanlar

  PERES VE NETANYAHU İLE KUCAKLAŞTI

  Merdivenlerden el sallayarak inen Obama, Peres ve Netanyahu ile sıcak bir şekilde kucaklaştı.

  İsrail Ordusu (IDF) bandosunun ABD ve İsrail milli marşlarını çalmasının ardından ABD Başkanı Obama, tören kıtasını selamladı. Obama, daha sonra kendisini karşılamak üzere alana gelen heyetle tokalaşarak sohbet etti.

  FARKLI DİNLERİN TEMSİLCİLERİ DE OBAMA'YI KARŞILADI

  Heyette yeni kabine üyeleri tam kadro yer alırken, askeri yetkililer ve aşağıdaki fotoğrafta da görülebileceği gibi  farklı dinlerin cemaat liderleri de hazır bulundu.

  İsrail ve Amerika, Ortadoğu'da İslam karşıtlığının önde gelen iki ülkesi.. Obama ilk kez İsrail'e gitti ve karşılanmasında imam başta olmak üzere farklı dinlerin temsilcileri de yer aldı. Bu durum dünya kamuoyuna yapılan bir PR çalışması olarak yorumlanıyor.

  ABD Başkanı Obama ilk kez İsrail de #2

  ZİYARETİN AYRINTILARI

  İsrail'i ziyaret eden beşinci ABD başkanı olan Barack Obama'ya 600 kişilik heyet eşlik ediyor. Obama burada 50 saat kalacak..

  ABD Başkanı Obama'nın ziyaretini heyecanla bekleyen İsrail'in, Başkan ve beraberindeki heyeti en iyi şekilde ağırlamak için haftalar öncesinden başlattığı hazırlık süreci, ilgi çekici ayrıntıları da içinde barındırıyor. ABD Başbakanlık Basın Ofisi'nden edinilen istatistiki bilgilere göre, ABD'nin 44. Başkanı olan Barack Obama, İsrail'i ziyaret eden beşinci Başkan'ı.

  OBAMA'NIN UÇAĞINDA 2 BİN ÖĞÜNLÜK YEMEK VAR

  First Lady Michelle Obama, bu heyette yer almıyor. Başkanı Tel Aviv'e getiren Air Force One uçağında 2 bin öğünlük yemek depolanmış durumda. Obama ve ekibinin İsrail'de en güvenli şekilde ağırlanması için 5 bini polis memuru olmak üzere yaklaşık 15 bin kişi görev yapıyor. Ziyaret süresince, güvenlik için yol kenarlarına 2 bin çit yerleştirildi.

  SARSILMAZ İTTİFAK VURGUSU

  Her gün yüzlerce devriye aracının yanı sıra 50 scooter, 25 ATV, 100 de otobüs kullanımda olacak. Ayrıca her gün 35 atlı polis sokaklarda gezinecek. Obama'nın ziyareti için Kudüs sokaklarına yaklaşık bin bayrak asıldı. Ziyaret için özel olarak hazırlanan İsrail ve ABD bayraklarının birleşiminden oluşan logo ise binlerce kişinin oyuyla belirlendi. Logo, ziyaretin sloganı olarak belirlenen "Sarsılmaz İttifak" (Unbreakable Alliance) ana temasından yola çıkılarak oluşturuldu.

  ÖZEL HAZIRLANAN LOGO HER YERDE

  Logo, ziyarete ilişkin tüm belge, işaret ve tabelalarda kullanılıyor. Başkan Obama'nın, perşembe günü Kudüs'te çoğunluğu gençlerden oluşan kalabalığa yapacağı konuşmayı izlemek için, ABD Büyükelçiliği sosyal paylaşım sitesi Facebook üzerinden bir yarışma açarak, ziyaretle ilgili en çarpıcı sloganı bulan 20 kişiye etkinlik için bilet hediye etti.

  OBAMA'YA NANO-ÇİP HEDİYE EDİLECEK

  Obama ile Kudüs'te bir araya gelecek olan Başbakan Netanyahu'nun, ABD Başkanı'na, altın kaplama ve 0,04 milimetre boyutunda, içine İsrail ve ABD bağımsızlık bildirgelerinin yan yana yerleştirildiği, yaklaşık 2 bin yıllık bir Kudüs taşının üzerine oturtulmuş bir "nano-çip" hediye etmesi bekleniyor. Teknoloji parkı Technion'daki Russell Berrie Nanoteknoloji Enstitüsü'ndeki uzmanlar tarafından hazırlanan bu ilginç hediyenin, "iki ülke arasındaki güçlü ve derin bağları, İsrail halkının binlerce yıllık geçmişini ve İsrail'in günümüzde Ar-Ge konusundaki liderliğini" simgelediği ifade ediliyor. 


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir