Euro
10.0095
0.25%
Dolar
8.3219
0.2%
Altın
477.14
0.13%
Borsa
1.345
1.1%
Bitcoin
408.001
-9.29%
12ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 12 C

  ABD bombacısının bilinci yerinde yazılı ifade veriyor

  Amerikan ABC televizyonunun iddiası: Bombacının bilinci yerinde yazılı ifade veriyor.
  • 22.04.2013 - 11:25
  ABD bombacısının bilinci yerinde yazılı ifade veriyor

  ABD bombacısının bilinci yerinde yazılı ifade veriyor #1

  3 kişinin öldüğü ve 170'den fazla kişinin yaralandığı Boston'daki saldırıyla ilgili 2 çeçen kardeşi sorumlu tutan ABD güvenlik birimleri zanlılardan büyük abi Tamerlan'ı ölü olarak ele geçirmişti. Küçük kardeş Cohar ise ağır yaralı yakalandı. Boston bombacısı olduğu ileri sürülen Cohar, dilinden ve boğazından vurulduğu için ifade veremediği iddia edilmişti. Amerikan ABC televizyonu, yaralı yakalanan Dzhokhar Tsarnaev'in de, bilincinin yerinde olduğu ve yazılı ifade verdiği belirtildi.

  OPERASYONUN MALİYETİ 333 MİLYON DOLAR

  Rus istihbaratının, Boston'daki bombalı saldırının faili Tamerlan Tsarnaev için FBI'yı uyardığı iddia edildi. Amerikan CNN televizyonu, operasyonunun maliyetini 333 milyon dolar olarak açıkladı.

  YARALI YAKALANDI

   Boston maratonu şüphelisi iki Çeçen kardeşten Tamerlan Tsarnaev öldürülürken, 19 yaşındaki kardeşi Dzhokhar Tsarnaev ağır yaralı olarak ele geçirildi.

  ''BİLİNCİ YERİNDE''

  Amerikan ABC televizyonu, hastanede tedavi altında bulunan Tsarnaev'in bilincinin yerinde olduğu ve yetkililere yazılı ifade verdiğini belirtti.

  RUSYA FBI'YI UYARMIŞ

  Rus istihbaratı, Boston'daki bombalı saldırının faili Tamerlan Tsarnaev için FBI'yı uyarmış. Rus istihbaratının uyarısı üzerine 2011 yılında sorgudan geçirilen Tsarnaev'in, bu uyarıya rağmen normal yaşantısını sürdürerek, bombalı saldırı düzenlemesi tartışılıyor.

  Boston'daki bombalı terör saldırısını gerçekleştirdiği ileri sürülen iki kardeşten birisi, Tamerlan Tsarnaev'in FBI tarafından sorgulandığı biliniyordu. Son bilgiler, Amerikan iç istihbarat birimininin Tamerlan Tsarnaev'i Rus istihbaratının isteği üzerine sorgulandığını gösteriyor. Rus istihbaratı, Tsarnaev'in radikal dinci gruplarla ilişki içinde olduğunu belirterek, FBI'yı uyardığı iddia edildi.

  İSTİHBARAT ZAFİYETİ

  Amerikan senatosundaki Cumhuriyetçiler de, İçişleri Bakanlığı ve FBI'dan bilgi istedi. Takip altındaki bir kişinin bombalı saldırıya karışması, istihbarat zafiyeti olarak görülüyor.

  FBI 2011'DE SORGULAMIŞ

  FBI, saldırının faillerinden Tamerlan Tsarnaev'in öldürülmesinin ardından, bu kişiyi 2011'de sorgudan geçirdiğini ve takip altında tuttuğunu açıklamıştı. İlk açıklamada, "üçüncü bir ülkenin" isteği üzerine Tsarnaev'in sorgulandığı aktarılmıştı.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir