Euro
15.2716
0.84%
Dolar
13.4717
0.71%
Altın
793.5920
0.46%
Borsa
2,011.16
-0.15%
Bitcoin
492.149
1.89%
3ºC
İstanbul
Hafif kar 3 C

  ABD bunu da yaptı

  ABD'nin sınır güvenliği, karşısındaki kişilerin yalan söylediğini tespit edebilen sanal görevli Elvis'ten sorulacak.
  • 16.08.2012 - 14:08
  ABD bunu da yaptı

  ABD bunu da yaptı #1

  ABD'nin sınır güvenliği, karşısındaki kişilerin yalan söylediğini tespit edebilen sanal görevli Elvis 'ten sorulacak. Arizona Üniversitesi ile ABD Gümrük ve Sınır Koruma Dairesi (CBP) tarafından geliştirilen bu bilgisayarın adı aslında AVATAR kısaltmasıyla bilinen Gerçek Zamanlı Doğruluk Tespitleri Otomatik Sanal Ajanı ama tasarlayanlar ona kısaca Elvis diyor. 

  İNSAN FİZYOLOJİSİNDE DEĞİŞİMLER ARIYORUZ

  Elvis üzerindeki sensorlar aracılığıyla yolcuların sorgulama karşısında gösterdikleri alışılmadık fizyolojik tepkileri tarıyor. Arizona Üniversitesi’nden Doug Derrick, “İnsan fizyolojisinde değişimler arıyoruz. İnsanların tespit edemedikleri bu anormalliklerin tespitinde büyük başarı sağladık” dedi.

  Elvis şu an Arizona-Meksika sınırındaki Dennis DeConcini sınır kapısında deneniyor. CBP sözcüsü Bill Brooks, projenin henüz çok başlarında olduklarını ve şu aşamada AVATAR ’ın tamamen kişilerin rızasıyla kullanıldığını söyledi.

  AVATAR’dan geçmek isteyen yolcular, ATM görüntüsündeki bilgisayarla yaklaşık beş dakikalık bir görüşme gerçekleştiriyor. Derrick, bu süreci, “Bir insanla konuşur gibi konuşuyorsunuz ve size sorulan sorulara evet ya da hayır diyorsunuz” diye anlattı.

  Derrick, “İnsanlar, söylenen yalanı yüzde 54’lük bir oranla yakalamayı başarıyor. Biz ise laboratuvarlarımızda yaptığımız çalışmalarda yüzde 90’a varan bir başarı yakaladık” diye konuştu.


  Görüş Bildir