Petrol
111.09
-0.34%
Euro
17.5249
0.32%
Dolar
16.3533
-0.07%
Altın
974.23
-0.06%
Borsa
2418
-1.78%
Bitcoin
486.655
0.65%
20ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 20 C

  ABD darbe girişimi sonrası Türkiye'ye destek verdi

  Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Toner, darbe soruşturması kapsamında çok sayıda kişinin açığa alınması ve gözaltılarla ilgili açıklama yaptı.
  • Ajanslar
  • 20.07.2016 - 02:38
  ABD darbe girişimi sonrası Türkiye'ye destek verdi

  ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner, günlük basın toplantısında FETÖ'nün Türkiye'deki başarısız darbe girişimi sonrası yaşanan süreç ile ilgili soruları yanıtladı.

  Türkiye halkının demokratik yollarla seçtiği hükümete karşı darbe girişiminde bulunulduğuna dikkati çeken Toner, başlatılan soruşturmalar kapsamında açığa alınma ve gözaltı kararları alınmasını, "anlaşılır ve meşrudur" sözleriyle değerlendirdi.

  "SORUŞTURMALAR DARBECİLERE KARŞI"

  Toner, “Açıkça söylemek gerekirse, Türkiye hükümeti ne olduğunu anlayabilmek için halkının güvenliğini sağlayabilmek adına darbeyi yapanlara karşı soruşturmalar başlattı.” dedi.

  Türkiye hükümetini ve halkını anladığını belirten Toner şunları kaydetti:

  “Çok ciddi bir tehlike altında olduklarını hissediyorlar. Aynı zamanda, bahsedilen gözaltı kararları ve toplanmalar dikkatimizden kaçmıyor. Türkiye hükümetine, cuma günü yaşanan olaylardan sonra sakin ve istikrarlı olması, aynı zamanda, Türkiye anayasasının sunduğu demokratik standartlara uyması, hukukun egemenliği ilkesini gözetmesi konusunda çağrıda bulunduk."

  Türkiye'nin NATO müttefiki olduğunu anımsatan Toner, darbe girişimi sonrasında Türkiye hükümetinin üzerinde büyük bir stres olduğunu söyledi.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir