Dolar
6.8612
0.0014%
Euro
7.7611
0.1535%
Altın
1798.58
-0.2689%
Borsa
114808.56
-0.8506%
G. Altın
396.959
-0.248%
Bitcoin
63644.24
-0.0606%
26ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 26 C

  ABD Dışişleri Bakanlığı: En güçlü şekilde kınıyoruz

  ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Psaki, Tikrit'te katliam yapıldığı iddiası hakkında, “En güçlü şeklide kınıyor ve Iraklı insanlarla dayanışma içinde bulunuyoruz” dedi.
  • 16.06.2014 - 10:36
  ABD Dışişleri Bakanlığı: En güçlü şekilde kınıyoruz

  ABD Dışişleri Bakanlığı: En güçlü şekilde kınıyoruz #1

  ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki, terör örgütü Irak Şam İslam Devleti'nin (IŞİD) Tikrit'te bir üsse teslim olan askerleri topluca infaz ettiği iddialarına ilişkin açıklamalarda bulundu.

  ''TEMEL HEDEF KORKU SALMAK VE AYRILIK OLUŞTURMAK''

  Psaki, yaptığı yazılı açıklamada, Tikrit'te terör örgütü IŞİD tarafından bin 700 Şii Hava Kuvvetleri askerinin katledilmesini "korkunç" diye tanımlayarak, bu olayın teröristlerin kana susamışlığının gerçek resmi olduğunu kaydetti. Psaki, bu haberleri teyit edemeyecek olsalar da IŞİD'in temel hedeflerinden birinin Irak halkının kalbine korku salmak ve halkın arasında mezhepsel bir ayrılık oluşturmak olduğunu ifade etti.

  ''MÜMKÜN OLAN EN GÜÇLÜ ŞEKİLDE KINIYORUZ''

  Psaki, şunları kaydetti: "Bu taktikleri mümkün olan en güçlü şeklide kınıyor ve bu dehşete düşüren şiddet eylemleri karşısında Iraklı insanlarla dayanışma içinde bulunuyoruz. Bu tür eylemde bulunan teröristler ABD'nin, Irak'ın ve uluslararası toplumun birer ortak düşmanıdır. Bu durum, bu tehdit karşısında ülkeyi bir araya getirebilmeleri için tüm siyasi yelpazedeki Iraklı liderlerin adım atması gerektiğini vurguluyor. Irak'ın bu krizi aşmasında ABD üzerine düşeni yapacaktır. Tüm Iraklıları bu şiddete karşı birleşemeye ve IŞİD'in sergilediği nefret yolunu reddetmeyi sürdürmeye çağırıyoruz."

  "Velayet Selahaddin" isimli internet sitesi tarafından Irak ordusu askerlerinin toplu katliam fotoğrafları yayınlanmıştı. Fotoğraflarda maskeli militanların askerleri kamyonlara koydukları, daha sonra da ellerini arkadan bağlayıp yüzüstü yere yatırdıkları görülüyordu.

  Görüş Bildir