Dolar
7.6258
0.0052%
Euro
8.9097
0.073%
Altın
1867.85
-0.0005%
Borsa
1119.56
1.5335%
G. Altın
458.192
0.0513%
Bitcoin
81302.97
-0.1746%
21ºC
İstanbul
Açık 21 C

  ABD Donanması ilk defa ASEAN ile tatbikata çıktı

  ABD Donanması, Güneydoğu Asya Uluslar Birliği üyeleri ile ilk defa ortak tatbikata başladı. Tatbikata 8 savaş gemisi, 4 donanma uçağı ve binden fazla asker katılacak. Tatbikat 5 gün sürecek.
  • Detay Haber
  • 03.09.2019 - 09:57
  ABD Donanması ilk defa ASEAN ile tatbikata çıktı

  BBC Türkçe'nin haberine göre bugün başlayan tatbikat, Güney Çin Denizi'nde Çin ile ABD arasındaki gerilimin yüksek olduğu bir dönemde gerçekleşiyor.

  ÇİN ORDUSUNA AİT GEMİLER

  Çin ordusuna ait gemiler, Vietnam tarafından hak iddia edilen sularda bulunmaya devam ediyor. ABD Savunma Bakanlığı, geçen hafta Çin'in "Hint-Pasifik bölgesinde uluslararası kuralları ihlal ettiğini" söylemişti.

  5 GÜNLÜK TATBİKAT

  Tayland'dan başlayıp Singapur'da sonlanacak tatbikat, beş gün sürecek. Tayland'ın başkenti Bangkok'ta bulunan ABD Büyükelçiliği'nden yapılan açıklamaya göre tatbikata katılan gemiler, uluslararası sularda Güney Çin Denizi'ne de girmeyi planlıyor. Tatbikatta, gemilere baskın ve arama yapma pratikleri yapılacak.

  ABD Donanması ilk defa ASEAN ile tatbikata çıktı #1

  BOYUTU SINIRLI TUTULDU

  Konuyla ilgili Hong Kong merkezli South China Morning Post gazetesine yazan ve Asya Pasifik bölgesindeki denizcilik sorunları, savunma ve stratejik çalışmalar alanlarında araştırma yapan Collin Koh, Çin'in ABD liderliğindeki uluslar tarafından çevrelenmekte olduğu endişesine kapılmaması için tatbikatın boyutunun sınırlı tutulduğunu belirtti.

  "PROVOKATİF VE PARA İSRAFI"

  Kamboçya'yı ziyareti sırasında konuyla ilgili bir açıklama yapan Malezya lideri Mahathir Muhammed ise Çin'in bu tür tatbikatlar tarafından tehdit edildiğini hissetmesinin normal olduğunu söyledi. Muhammed, Malezya ordusunun da katılacağı tatbikat için "provokatif ve para israfı" dedi.

  ASEAN, 2018'de de Çin'le ortak donanma tatbikatı yapmıştı.

  ARAKANLI MÜSLÜMANLAR ELEŞTİRİYOR

  10 üye ülkesi bulunan ASEAN, Güneydoğu Asya bölgesinde ekonomik, siyasi, askeri ve kültürel iş birliğini artırmak amacıyla kurulmuştu. Arakanlı Müslümanlara yönelik tutumu nedeniyle tepki çeken ve ABD'nin yaptırım uyguladığı Myanmar da ASEAN'a üye.  Myanmar'ın bu vesileyle bu ortak tatbikata katılacak olması, Arakanlı Müslüman insan hakları savunucuları ve sivil toplum örgütleri tarafından eleştiriliyor. ABD'nin Myanmar'a uyguladığı yaptırımlar ise ordu yöneticilerine dair bireysel yaptırımlar olduğu için Myanmar donanmasının tatbikata katılımını etkilemiyor.

  ASEAN'a üye ülkeler şöyle: Endonezya, Malezya, Tayland, Filipinler, Singapur, Bruney, Vietnam, Laos, Myanmar ve Kamboçya.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir