Euro
10.0676
-0.11%
Dolar
8.5484
-0.18%
Altın
495.62
-0.39%
Borsa
1.352
-0.86%
Bitcoin
293.300
1.71%
29ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 29 C

  ABD dünyanın en büyük savaş gemisini Akdeniz'e sürdü

  ABD donanmasına ait dünyanın en büyük savaş gemisi USS George HW Bush, Akdeniz açıklarında demirledi.
  • 10.03.2014 - 03:00
  ABD dünyanın en büyük savaş gemisini Akdeniz'e sürdü

  ABD dünyanın en büyük savaş gemisini Akdeniz e sürdü #1

  Geminin üst düzey kaptanlarından 2. Kaptan Mattew C. Paradise, Akdeniz'de demirlemelerinin rutin bir seyahat olduğunu ve Rusya ile ABD arasında çıkan gerilimle bir alakası olmadığını söyledi.

  ABD dünyanın en büyük savaş gemisini Akdeniz'e sürdü

  UKRAYNA'DA YAŞANANLARA KARŞI ÖNLEM Mİ

  Dünyanın en büyük savaş gemisinin, Ukrayna ile ABD arasında yaşanan olumsuz olayların devam etmesi nedeniyle ABD'nin önlem amaçlı olarak savaş gemilerini Rusya'ya yakın sulara demirlettiği tahmin ediliyor. İçerisinde altı bin mürettebat ve 333 metre uzunluğu ile yüzen bir şehri andıran dünyanın en büyük savaş gemisi unvanını taşıyan USS George H.W Bush, Ege Denizi Pire Limanı'ndan hareket ederek bugün sabah Antalya Limanı'na yakın bir yere demirledi. İçerisinde bulunan mürettebat kenti gezmek üzere botla karaya çıkarıldı. 2009 yılında 6,2 milyar dolar harcanarak maledilen geminin sloganı "İş, özgürlük."

  BABA BUSH'UN HEYKELİ

  Adını 1924 yılında doğan Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) 41. Başkanı Baba Bush olarak bilinen George Herbert Walker Bush'dan alan gemide baba Bush'un 2. Dünya Savaşı sırasında askerlik yaptığı dönemleri anlatan bir anı müzesi bulunuyor. Geminin güverte kısmına yakın bir yerde baba Bush'un demirden yapılan heykeli bulunuyor. Gemi, üzerinde her an savaşmak üzere hazır bulunan yaklaşık 90 sabit kanatlı savaş uçağı ve helikopteri barındırıyor.

  "RUTİN BİR GÖREV, GERİLİMLE İLGİSİ YOK"

  Geminin üst rütbeli kaptanı olan 2. Kaptan Mattew C. Paradise gemi hakkında bilgi verdi. Türkiye ve ABD ilişkilerinin oldukça iyi olduğunu belirten Paradise, bu durumdan oldukça memnun olduğunu kaydetti. Türkiye limanlarını çok sevdiklerini belirten Kaptan Paradise, hazır bekleyen uçakların insani yardım ve vurucu tim görevlerinde kullanmak üzere hazır bekletildiklerini söyledi.

  Kaptan Paradise,"Karadeniz'de Rusya ile ABD arasında başlayan gerilimden dolayı yapılan bir seyahat mi?" sorusu üzerine, görevin aylar öncesinden belirlendiğini ve yaşanan gerilimle ilgisinin olmadığını belirtti.

  Akdeniz'deki bu görevin aylar öncesi planlandığını anlatan Paradise, sözlerini şöyle sürdürdü: "Son yaşanan gerilimle bir ilgisi yok. Rutin bir görev. 4 gün burada kalacağız ve genel politikamız gereği bir sonraki yerimizle ilgili bilgi veremiyoruz. Ama Akdeniz'de belirlenen farklı bir yere seyredeceğiz"

  Paradise, ayrıca gemide görev yapan askerler içerisinde Müslüman olanlarında bulunduğunu ve her dine göre uygun ibadethanelerin olduğunu nlattı.

  GEMİDE NELER YASAK

  Personelden sorumlu üst rütbeli subay David Carter, gemide görev yapan askerlerin yemek, psikolojik ve diğer ihtiyaçlarından sorumlu üst rütbeli olarak görev yapıyor. Gemide özelikle tatlı, çikolata ve şekerlerin çok tüketildiğini belirten Carter, gemideki yasaklardan bahsetti. Gemide özellikle telefon, internet gibi haberleşme araçlarının yasak olduğunu iletişimin sadece limanlar ve e-mail yoluyla olduğunu söyledi. 6 farklı restoranla 24 saat yemek hazırlanarak askerlerin yemek ihtiyacının karşılandığını kaydeden Carter, şöyle konuştu:

  "Evli olanlar aynı görevde yer alamıyor. İkinci Dünya Savaşı'nın ardından kardeşlerinde aynı mürettebat içerisinde görev alması yasak. Gemide haberleşme belirli ölçülerde yasak."

  Savaş gemisinin 4 gün Akdeniz sularında demirleyeceği ve daha sonra Akdeniz'de belirlenen başka bir yere seyredeceği bildirildi.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir