Petrol
110.69
0.64%
Euro
17.0335
1.38%
Dolar
15.9288
0.35%
Altın
949.9
0.78%
Borsa
2381
0.36%
Bitcoin
481.684
0.05%
18ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 18 C
  ABD ile Rusya arasında Ukrayna krizi: İlk açıklamalar geldi

  ABD ile Rusya arasında Ukrayna krizi: İlk açıklamalar geldi

  ABD ve Rusya arasındaki diplomasi trafiği, bugün Cenevre’de devam etti. Dışişleri bakanları Antony Blinken ve Sergey Lavrov arasındaki görüşmeden ilk detaylar düştü.
  • AA
  • 21.01.2022 - 13:47
  • Güncelleme : 21.01.2022 - 15:16

  Rusya ile Ukrayna arasındaki gerilim yükseliyor…

  Rusya'nın Ukrayna sınırına yakın bölgelere yaklaşık 100 bin asker konuşlandırmasıyla oluşan gerilimi konuşmak için bugün ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov Cenevre'de bir araya geldi.

  GERİLİMİ YATIŞTIRMAK İÇİN BİR ARAYA GELDİLER

  Dışişleri bakanları Antony Blinken ile Sergey Lavrov'un görüşmesinde öncelikli hedef, oluşan gerilim yatıştırmaya çalışmak...

  ABD Dışişleri Bakanlığı yetkilileri, Blinken'ın Lavrov'a gerilimi azaltmak için krizden “diplomatik çıkış” önereceğini söylerken, ilk açıklamalar pek o yönde olmadı.

  ABD ile Rusya arasında Ukrayna krizi: İlk açıklamalar geldi #1

  BAKANLARDAN İLK AÇIKLAMALAR

  Görüşme öncesi ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, “Rusya ile farklılıklarımızın bugün çözülmesini beklemiyoruz.” açıklamasını yaptı.

  Büyük bir beklenti içerisinde olmadıklarını dile getiren Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ise “Cenevre’deki görüşmelerde büyük bir ilerleme beklemiyoruz. Taleplerimize somut yanıtlar bekliyoruz.” diye konuştu.

  "UKRAYNA'YI İŞGAL EDECEĞİZ DEMEDİK"

  Lavrov, “Biz hiçbir zaman 'Ukrayna'yı işgal edeceğiz' demedik. ABD, önümüzdeki hafta güvenlik taleplerimize yazılı yanıt verecek. Buradaki çaba aslında her bir ayrıntıya girme çabası. Ama bunun şu anda faydalı olacağı konusundan emin değilim. Doğru yolda mıyız değil miyiz, onu şu anda söylemem ama yazılı olarak ABD'nin bizim sorduğumuz sorulara cevabını aldıktan sonra değerlendirme yapacağız.” diye de ekledi.

  ABD ile Rusya arasında Ukrayna krizi: İlk açıklamalar geldi #2

  RUSYA BATI’YI "PROVOKASYON" PLANLAMAKLA SUÇLUYOR

  Öte yandan Rusya bir işgal planladığı iddialarını reddediyor, buna karşılık Batı'yı, Ukrayna'da "provokasyon" planlamakla suçluyor.

  Blinken, Rusya'nın Ukrayna'ya herhangi bir askeri güç göndermesi durumunda ABD ve müttefiklerinden "hızlı ve sert" bir yanıt geleceğini belirtmişti..


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir